Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny bytů jsou o pětinu nižší než před krizí

Ekonomika

  16:15
PRAHA - Nabídkové ceny tuzemských bytů jsou v průměru o pětinu nižší, než před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Skutečné prodejní ceny jsou přitom nižší než nabídkové a rozdíl mezi nimi stoupl za posledních 12 měsíců z šesti na 12 procent. Uvedli to zástupci serverů realitymix.cz a dumrealit.cz na dnešní tiskové konferenci.

Nadstandardně veliké byty v posledním patře doplňuje průběžný balkon a vnitřní atria foto: Ester Havlová

"Nedá se očekávat, že by ceny v budoucnu rostly. Budou vytrvale, i když ne strmě klesat," uvedl dnes obchodní ředitel realitymix.cz Petr Čech. Podle něj je na trhu stále převis nabídky nad poptávkou a navíc se ve druhé polovině roku očekává zahájení výprodeje bytů z nesplácených hypoték. Ze zhruba 11.000 problémových hypoték tvoří byty asi polovinu.

Přesné údaje chybí

Přesné a spolehlivé údaje o cenách dosud na českém realitním trhu chybí. Český statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně čísla o vývoji nabídkových cen bytů vycházející z dat realitních kanceláří. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici přibližně s ročním zpožděním.

Podle obchodního ředitele dumrealit.cz Martina Sitára se prodají se slevou zhruba čtyři z pěti bytů. Například v Praze nebo v Brně byl v loňském pololetí průměrný rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou, za kterou se byt nakonec prodá, šest procent, letos to bylo deset procent. V Českých Budějovicích se rozdíl zvýšil z pěti na 12 procent.

Největší propad nabídkových cen z krajských měst a pražských částí zaznamenal od ledna loňského roku Liberec, a to o více než 22 procent.

Následuje Praha 9 s poklesem o 16,2 procenta a Karlovy Vary s propadem o 14,5 procenta. Naopak o 1,9 procenta se průměrná cena za metr čtvereční zvýšila v Českých Budějovicích.

U takzvaných startovacích bytů o velikosti 40 metrů čtverečních nejvíce klesly od začátku minulého roku ceny ve Zlíně a Karlových Varech, a to o 18 respektive 16,8 procenta. Ceny naopak stouply pouze v Českých Budějovicích.

Ceny bytů sleduje také HB Index Hypoteční banky. Podle něj se reálné tržní ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. Mapy skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR se společností Gekon a portálem Reality.cz, chystá je rovněž realitní síť RE/MAX.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat