Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělsko je na kolenou, požádá o záchranný balíček

Evropa

  11:05aktualizováno  11:42
LONDÝN - Masivní snížení hlavního úvěrového ratingu Španělska, k němuž ve čtvrtek přistoupila mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings, tvrdě dopadá na ceny španělských státních dluhopisů. O víkendu zřejmě Španělsko požádá o balík finanční pomoci.

Ilustrační foto foto: Reuters

Agentura snížila španělský rating hned o tři stupně na známku BBB. Výnos obligací se splatností deset let se hned ráno zvýšil asi o deset bazických bodů na 6,21 procenta.

Snížený rating

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

To je obzvlášť důležité, protože vlády si peníze na refinancování dluhů půjčují rutinně a nové výpůjčky dlouhodobě plánují.

Rating spadl kvůli obzvlášť vysoké zranitelnosti země v případě, že se krize v eurozóně ještě prohloubí.

Španělská ekonomika je teď v recesi, potýká se s vysokou nezaměstnaností a má problém s bankami.

Agentura také odhadla, že náklady na restrukturalizaci bankovního systému Španělska dosáhnou 50 až 60 miliard eur (asi 1,3 až 1,5 bilionu Kč), v krajním případě až 100 miliard eur.

Fitch by přitom rating mohla v nadcházejících měsících ještě snížit.

ČTĚTE VÍCE:

Výnosy se zvyšují také u dluhopisů s jinými splatnostmi. Například papír splatný za dva roky má dnes úrok 4,44 procenta, což je proti čtvrtku nárůst o 17 bazických bodů.

Výnosy se přitom nezvyšují pouze u španělských dluhopisů, ale také například u italských.

Španělsko požádá o pomoc

Španělsko o víkendu požádá Evropskou unii o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor. Tvrdí to několik zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters.

Pokud se informace potvrdí, stane se Španělsko čtvrtou a zdaleka největší zemí eurozóny, která byla nucena požádat o zahraniční finanční pomoc. Mluvčí španělské vlády ale reagovala, že o žádné připravované žádosti nic neví.

Angela Merkelová

"Oznámení očekáváme v sobotu odpoledne," cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů v EU. Oznámení má během soboty předcházet i telekonference ministrů financí členských zemí eurozóny.

Na ní se bude o žádosti hovořit, o žádné konkrétní částce pomoci se ale zdroje nezmiňují. Euroskupina má po schůzce vydat tiskovou zprávu. "Španělská vláda si uvědomila vážnost problému," řekl zdroj z Německa.

Dohody podle něj musí být dosaženo ještě před parlamentními volbami v Řecku, které jsou plánovány na 17. června. Hrozí totiž, že výsledek voleb může znamenat odchod Řecka z eurozóny. Šance na úspěch mají strany, které odmítají dohodnutá úsporná opatření.

  • Španělské banky se stále nevzpamatovaly z dopadů krize na tamním realitním trhu, která trvá už od roku 2008. Banky mají ve svých úvěrových portfoliích značné objemy nesplácených úvěrů, které ohrožují likviditu a znemožňují jejich ozdravení. Fitch odhaduje, že na sanaci bank bude Madrid potřebovat 50 až 60 miliard eur (až 1,5 bilionu Kč), v krajním případě ale až 100 miliard eur.
Autoři: ,