Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA

ČERMÁK: Svět se zbavuje amerického dolaru

Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Archiv LN

Názor
Americká měna v posledních několika měsících ztrácí půdu pod nohama. Od počátku roku znehodnotil dolarový index, který zachycuje hodnotu amerického dolaru vůči koši nejvýznamnějších světových měn, o 7,8 procenta. Za posledních deset měsíců ztratil výše zmíněný index 13,6 procenta své hodnoty.
  9:36

Důvodů je hned několik. Zásadními dlouhodobými fundamenty jsou nicméně zvyšující se zadlužení Spojených států a s tím spojená hrozba snížení ratingu země a extrémně uvolněná monetární politika americké centrální banky.

Centrální bankéři ve světě již reagují na zvyšující se míru inflace. Americká centrální banka Fed zůstává lhostejná a pokračuje v politice nulových sazeb a kvantitativního uvolňování. Svůj postoj potvrdil Fed i na posledním zasedání. Druhé kolo kvantitativního uvolňování bude pokračovat až do června, kdy má oficiálně skončit.

Důsledky americké fiskální a monetární politiky jsou patrné i na kurzu koruny vůči dolaru. Ještě na počátku roku se kurz pohyboval na úrovni kolem 18,7 koruny za jeden dolar, aktuálně poklesl na 16,28 korun.

Dlouhodobý výhled zůstává pro dolar stále nepříznivý. Nedůvěru v zelenou bankovku vyjádřil i uznávaný investor Warren Buffett, který prohlásil, že dolar bezpochyby ztratí v budoucnu svou kupní sílu.
V dlouhodobém horizontu tak bude pravděpodobně americké zboží levnější i pro české spotřebitele.

Cesta však samozřejmě není jednosměrná. V krátkodobém až střednědobém horizontu se nepochybně dočkáme korekcí vzhůru a posílení dolaru. Dlouhodobý trend však není americké měně nakloněn.

Autor:

Mohlo by vás zajímat