Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi koupili opět více ‚tvrdého‘. Nejlépe se vedlo Palírně U Zeleného stromu

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Odbyt lihovin v Česku se loni zvýšil o procento na 72 milionů litrů. Je to nejvíc od doby metanolové krize. Nadprůměrně se dařilo například dvojce trhu společnosti Granette, která od letoška mění název na Palírnu U Zeleného stromu.

Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

O jediné procento, ale přesto nejvíce od roku 2012. Český trh s lihovinami zažil úspěšný rok. Jednoprocentní nárůst oproti předchozímu období představuje podle údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (ÚVDL) a celní správy hodnotu v Česku prodaných 25,28 milionu litrů v hodnotě čistého lihu.

Po přepočtu na nejběžnější kořalky s obsahem 35 procent alkoholu to znamená 72,4 milionu litrů.

„Je to nejvíc po metanolové kauze v roce 2012, kdy nařízená prohibice i následný pokles odbytu srazily prodeje. Ale stále je to méně než mezi lety 2005 až 2009, kdy byla nižší sazba spotřební daně,“ komentuje pro LN loňský rok výkonný ředitel ÚDVL Jaroslav Burkart.

Rostl i výběr daně

Prodané litry vycházejí z údajů celní správy, konkrétně z výše inkasa spotřební daně. Loni stát vybral na lihové dani od výrobců lihovin, likérů, destilátů a dalších nápojů s vyšším obsahem alkoholu 7,205 miliardy korun, meziročně o 73 milionů víc.

Samotní producenti a dovozci alkoholických nápojů potvrzují, že loni nebyl z pohledu jejich výsledků špatný rok. I když ne každý své výsledky prezentuje. Například dvojka českého trhu Granette & Starorežná Distilleries, plně ovládaná finančníkem Milanem Haganem, loni rostla o 4,5 procenta, tedy víc než celý lihovarnický trh.

Spotřeba a zdanění lihovin v Česku.

Společnost, která před šesti lety koupila likérku Palírna U Zeleného stromu – Starorežná Prostějov(údajně nejstarší kontinuálně fungující likérku v Evropě, příští rok oslaví 500 let od svého založení), změnila název na Palírna U Zeleného stromu, prodala loni 10,2 milionu litrů lihovin (všech druhů bez rozlišení obsahu alkoholu).

Desetinu produkce vyvezla za hranice (především absintu do zemí jako Mexiko, Chile nebo Austrálie), do budoucna chce ale export zvýšit až k sedmi milionům litrů. Posílit chce na trzích v Rusku, na Ukrajině, v Anglii či v USA i v Číně.

Tržby této firmy, která už před dvěma lety přesunula z Ústí nad Labem do Prostějova veškerou svou výrobu (včetně značek, jako je Stará myslivecká nebo Blend 42 Vodka), zároveň vzrostly na 1,4 miliardy korun. Český trh se podle šéfa Palírny u Zeleného stromu Pavla Kadlece už loni vzpamatoval z následků rozsáhlých nelegálních prodejů a s nimi související metanolové krize.

Černý trh výrazně klesl

Na podzim roku 2012 vyhlášená prohibice srazila v následujícím roce a několika letech dalších odbyt likérkám o desítky procent. Propadl se zejména odbyt levnějších výčepních lihovin.

„Časy, kdy se úroveň černého trhu odhadovala na nějakých 20 procent celého tuzemského trhu, jsou pryč. Situace je dnes výrazně lepší,“ prohlásil včera Kadlec. Jeho likérka je zatím jediná z větších výrobců v České republice, která zveřejnila své roční výsledky.

Pití alkoholu se může vyplatit. Ovlivňuje výši mzdy i kontakty

Dlouhodobě tak činil i lídr tuzemského trhu Stock Plzeň Božkov, součást nadnárodní skupiny Stock Spirits Group, který má odhadem třetinový podíl na produkci likérek u nás. Naposledy však zveřejnil prodané objemy za rok 2012, kdy prodal celkem 26,5 milionu lahví všech druhů lihovin.

Loni Stock koupil lihovarnický byznys společnosti Bohemia Sekt se značkami, jako je Pražská vodka nebo Dynybyl.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat