Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi plní o víkendech zahrádky na Staroměstském náměstí. Pivo je tam za 49 korun, cena jídla spadla na polovic

Poloprázdné Staroměstské náměstí v Praze. foto: Reuters

PRAHA - Pivo za 49 korun, hlásají cedule před vchody do mnoha restaurací v okolí staroměstského orloje. Na zlatavý mok lákají české návštěvníky, kteří si přijeli užít Prahu bez turistů. Pro tamní restauratéry jsou v současné době jedinou nadějí. Na jejich příjezd se důkladně připravili, jídlo a pití nabízejí za zlomek původní ceny.
  5:00

„Točili jsme pivo za 135 korun, teď je za 50,“ potvrdil pro server Lidovky.cz číšník pražské restaurace pod hotelem Lippert, která s odlivem zahraničních turistů zlevnila kompletní nabídku jídla i pití téměř o dvě třetiny. „Všechno jsme zlevnili zhruba o 30 procent, menu přizpůsobujeme tuzemské klientele,“ sdělil pro Lidovky.cz Jakub Moravec, provozní restaurantu U Týna na Staroměstském náměstí.

I přesto, že ve všední dny zde restaurace stále zejí prázdnotou, o víkendu prý byly všechny židle na předzahrádkách s výhledem na orloj plné. Cizí jazyky číšníci nepotřebovali, jarní počasí a historické centrum Prahy bez turistů přilákaly především tuzemské návštěvníky. Historické centrum si jezdí prohlédnout lidé ze všech koutů republiky, a to především právě o víkendu. Záleží však na počasí.

Michelinská restaurace v New Yorku vaří v krizi chudým
Lokál Hamburk na Karlínském náměstí.

„Přes týden chodí Pražané, kteří pracují v okolí, ale moc jich není. O víkendu je zahrádka plná mimopražských, poznáme to podle přízvuku,“ říká pro server Lidovky.cz vrchní jedné z restaurací lemujících náměstí, jenž si nepřál zveřejnit své jméno. Stejně jako ve většině restaurací v historickém jádru, i zde se nyní lze najíst za relativně lidové ceny, kompletní menu kleslo na 50 %.

Přesto ztráty provozoven, které donedávna živili především zahraniční turisté, i nadále rostou. „I když jezdí Češi, jsme ve ztrátách,“ potvrdil číšník zmíněné restaurace Lippert. „Majitel je ochoten udržet provoz do srpna, pak prý vypoví nájemní smlouvu,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Vrátit ceny do starého standardu provozovatelé zatím neplánují ani přes uvolňování režimu na některých hraničních přechodech. „Nepůjdeme s cenami nahoru hned. Počkáme, jak to bude dál,“ shodují se.

Nové suvenýry

Kromě majitelů tamních restaurací pociťují nouzi o turisty také obchody se suvenýry. Okolní úzké uličky, jež donedávna honosně zdobily stojany s matrjoškami a jiným „typicky českým“ zbožím, nyní působí poněkud skromně. Ani od křišťálových lustrů už se neodráží světlo. Ve většině obchodů se suvenýry vládne tma, majitelům se nevyplatí otevřít.

„Zavřeli jsme, nevydělali bychom si na sebe. Doufáme, že se situace brzy změní, otevřeme nejdříve 10. nebo 15. 6.,“ sdělil pro Lidovky.cz Kirov Georgi, majitel firmy A+K, jež provozuje obchody se suvenýry na Starém Městě či na letišti. Už teď je ale prý jasné, že o stejné zboží nebude velký zájem. „Kromě akčních nabídek plánujeme pozměnit sortiment. Postavíme nabídku jinak. Ještě nevíme jak, ale něco udělat musíme,“ uzavírá.