Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi roztočili nákupy zlata. Straší je Ukrajina i zvyšující se cena

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Největší český prodejce cenných kovů hlásí nárůst zájmu o zlato. Společnost Safina prodala za první tři měsíce roku přes 200 kilogramů žlutého kovu. Ve srovnání se začátkem loňského roku je to o polovinu více. Zájem Čechů o investiční zlato potvrzují i další obchodníci.

Zlato cihly. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Třeba společnost Česká mincovna uvádí meziroční skok nahoru o sedmnáct procent. Prodeji zlata v Česku logicky pomohla válka na Ukrajině.

Lidé tento kov vnímají jako bezpečné uložení peněz v nejisté době.

„Je to přirozené. Každý politický konflikt znamená potenciální krizi a nestabilitu, která vyvolá zájem o nákup zlata. To je vnímané jako bezpečný přístav,“ vysvětlil manažer Libor Křapka, který má ve společnosti Safina na starosti investiční drahé kovy.

Tato česká firma, která působí ještě například v Polsku či Rusku, však našla i další důvody, proč Češi v poslední době tolik sázejí na zlato. Ve srovnání posledních dvou čtvrtletí si Safina v tuzemském prodeji polepšila o patnáct procent.

Investiční slitek Fortuna.

To se stalo především zásluhou toho, že na začátku roku začala cena investičního zlata prudce stoupat. Pro srovnání: v prosinci bylo podle Safiny možné pořídit trojskou unci (31,1 gramu – pozn. red.) za 1 175 dolarů, zatímco v polovině ledna byla cena na trhu přibližně o sto dolarů vyšší. To je při dnešním kurzu dolaru zhruba 33 840 korun.

„Růst ceny je vždy nejlepší pobídkou pro nerozhodnuté investory, ale i pro ty, kteří nakupují pravidelně. Důvodem je strach, že cena už nikdy nebude nižší a jim ‚ujede vlak‘,” řekl Libor Křapka.

Některé objednávky, zejména v lednu, pak u Safiny přesáhly i deset kilogramů. Nejvíce zlata nakupovali lidé tradičně v hlavním městě. Prahu následovali investoři v Brně a Plzni.

V Česku za investiční zlato utrácejí spíše zajištění lidé. Drobné investice, třeba v řádech tisíců korun, nejsou tak časté, byť je obchodníci umožňují. Logicky nejsou tak výhodné jako při nákupech většího množství kovu.

Skvělé vysvědčení: 92 % firem z Německa by u nás investovalo znovu

„Trojská unce stojí v korunách 31 tisíc. Jde o přepočet benchmarkové ceny na světovém trhu. Normálně ovšem zlato pořídíte za vyšší cenu, protože musíte připočítat marže prodejců,“ uvedl analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Další z tuzemských prodejců, Česká mincovna, si pochvaluje, že lidé loni projevili větší zájem o takzvané investiční medaile a smart mince na úkor klasických zlatých cihel. Firma odhaduje, že českých „zlatých“ investorů můžou být i desítky tisíc.

„Přesné číslo se ale nedá určit, jelikož se mezi ně řadí jak dlouholetí numismatici i drobní investoři, využívající pravidelnou spořící úložkou již od 200 do 1 500 korun, tak i velcí investoři s částkami v řádech několika milionů,“ říká manažer České mincovny Kamil Kresta.

Zlato nezná úroky

Nevýhodou zlata je skutečnost, že z něj neplynou žádné úroky a jeho majitel na něm může vydělat v podstatě jen dalším prodejem. Češi jej však vnímají jako bezpečnou a výnosnou investici. Ukazuje to například výzkum společnosti Partners z června loňského roku.

ZLATO V RUSKU

  • Ruská národní banka začala zlaté rezervy navyšovat průběžně od roku 2008. Tehdy měla přibližně 406 tun těchto rezerv, nyní je to 1 207 tun (k dubnu 2014, zdroj World Gold Council). 
  • Za rok 2014 Rusko nakoupilo do svých zásob 173,1 tun zlata. Důvody nákupu nezveřejňuje.
  • Předpokládá se, že hlavním důvodem je snaha zbavit se části devizových rezerv držených v dolarech, protože tuto měnu nemají takzvaně ve svých rukou a jejich hodnota vždy závisí na krocích jiného státu
  • Proto tedy přesunulo alespoň části rezerv do zlata (aktuálně Rusko drží zhruba 12 % svých rezerv ve zlatě). 

Zdroj: Libor Křapka, Safina

Celých 43 procent z 1 050 oslovených lidí tehdy uvedlo, že investice do zlata je ta nejméně kolísající. Až za ní skončily nemovitosti, o nichž si to samé myslelo 23 procent respondentů.

Samotná společnost Partners tehdy průzkum komentovala s tím, že podle ní jsou představy Čechů o zlaté jistotě mylné. Naopak tuto investici označila za velmi kolísavou. Češi si podle expertů této společnosti idealizují i průměrný dlouhodobý výnos zlata. Nejčastěji se údajně domnívají, že se pohybuje mezi třemi až pěti procenty nad inflací. Uvedlo to 39 procent respondentů.

„Každý pátý Čech si dokonce myslí, že je to mezi šesti až deseti procenty. Přitom z dlouhodobého hlediska se výnosnost pohybuje na úrovni inflace, respektive zhruba do jednoho procenta nad inflací,“ podivoval se před necelým rokem specialista na investice Martin Tománek.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat