Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Češi si zvykají na život na dluh

České rodiny se stále více zadlužují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České rodiny se stále více zadlužují. | foto: Miroslav RendlLidové noviny

PRAHA Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů loni zažili rekordní rok. Objem úvěrů loni v ČR vzrostl o 30 procent a přiblížil se 90 miliardám korun. Odhad uveřejnila Česká spořitelna.

Letos se prý Češi budou zadlužovat mírnějším tempem. Růst by mohl zpomalit na 20 procent a objem spotřebitelských úvěrů překročí 100 miliard korun. Každá čtyřčlenná rodina tak bude průměrně dlužit kolem 40.000 Kč.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána si Češi na koupi počítačů, elektroniky, vybavení domácností, mobilů a dalšího spotřebního zboží půjčují stále výrazně méně než obyvatelé západní Evropy.

Zatímco v eurozóně tvoří spotřebitelské úvěry necelých sedm procent HDP a v USA to je 17 procent, v ČR je to pouze 2,41 procenta. Domácnosti si tak podle Kotlána mohou při svých platech dovolit i vyšší dluhy. Potvrzuje to prý také platební morálka dlužníků, která se i přes rozmach úvěrů zlepšuje.

Zatímco počátkem roku 2004 činil podíl vysoce rizikových úvěrů v České spořitelně téměř šest procent, nyní dosahuje přibližně 3,7 procenta, uvedl ředitel odboru úvěrových rizik banky Pavel Voříšek.

Údaje za celý trh však hovoří o tom, že své dluhy nesplácí přibližně osm až deset procent dlužníků. Rozdíl ve statistice zaráží i experty České spořitelny. Svůj výrazně nižší podíl
nesplácených úvěrů vysvětlují přísnými nároky na poskytnutí půjčky a lepší znalostí klientů, kteří u banky využívají řadu dalších služeb.

Při žádosti o úvěr banka posuzuje především příjem zájemce, jeho případné další dluhy či dosavadní platební morálku. Žadatel musí splnit především takzvaná "K.O. kritéria," bez nichž nemá na půjčku nárok. Podíl rovnou odmítnutých klientů prý činí kolem 15 procent. Případy falšování příjmů či dokladů jsou údajně vzácné.

Na život na dluh si podle Kotlána zvyká stále více Čechů. Trh spotřebitelských úvěrů tak nadále poroste, ale mírněji než loni. Dlouhodobě by měl zpomalit pod deset procent, tedy k průměru EU.

Postupně by kvůli rostoucí konkurenci mohly klesat i úroky, které se dnes u nezajištěné krátkodobé půjčky pohybují kolem 13 procent a u kontokorentu kolem 16 procent.

Čím dál větší roli prý bude hrát cyklus ekonomiky. Zatímco nyní hospodářství svižně roste, úrokové sazby jsou nízké a lidé se nebojí zadlužovat, v případě recese, vyšší inflace či dražších úroků by zájem o koupi věcí na splátky mohl ochabnout.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...