Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká města chtějí prodat své lesy v Německu, nic z nich nemají

Ekonomika

  15:19
PLANÁ - Západočeská města Planá, Cheb a Aš chtějí letos prodat své lesy, které vlastní v Německu. Za téměř 20 let, co usilují o jejich správu, z nich neměla ani korunu. Lesy jsou v nucené správě bavorského státu. Města by z prodeje nakoupila další hektary lesů v Česku, anebo by peníze vložila do svého rozvoje.

Lidé v zasněženém německém lese foto: Reuters

ČTK to potvrdili starostové měst, podle nichž se chce Bavorsko dohodnout a zřejmě lesy odkoupí.

"Máme tam 19 hektarů lesů a dalších pozemků, těsně za hraniční linií u přechodu Broumov-Mähring. Nikdy jsme z nich neměli ani korunu," řekl starosta Plané Karel Vrzala. Radnice by je prodala.

Starší německý odhad stanovil cenu 14 milionů korun, na něž by radnice přistoupila. Ze sumy by nakoupila další lesy v Česku; těch má nyní přes 1200 ha, z nichž inkasuje jeden až dva miliony korun ročně.

"Čekáme na aktivity Chebu, který tam má 623 hektarů a je v jiné pozici. Poté využijeme jejich výsledky a uděláme totéž co oni," dodal Vrzala. Podobně se k tomu staví Aš, která vlastní v Německu 25 hektarů.

"Nechali jsme si zpracovat právní analýzu, která ukázala, že je to na dlouhé lokte. Jsou tam problémy v legislativě, hlavně v Bavorsku," řekl starosta Aše Dalibor Blažek. Městu samotnému se nevyplatí se soudit, za právníky by dalo více, než by dostalo z prodeje lesů.

"Je to víceméně politická záležitost, brzdila to bavorská strana, která s tím měla politický problém. My i oni to ale nyní chceme vyřešit. Očekávám, že dost rychle," řekl starosta Chebu Jan Svoboda. Konkrétní návrh radnice zatím na stole nemá, ale posun je výrazný. Je tady nabídka, že bavorský stát má zájem lesy koupit, dodal.

Němci i Cheb si nechají velmi rychle zpracovat své aktuální odhady a pak se budou dohadovat sumy, které musí schválit zastupitelstva měst. "Budeme tlak a intenzitu jednání zvyšovat. Chtěl bych to dotáhnout do podzimních voleb, protože jsem tomu věnoval už hodně času," řekl Svoboda.

Brání Česku hospodařit
Němci podle Vrzaly a Svobody nikdy nezpochybňovali české vlastnictví, což potvrdili také jejich soudy, ale brání Čechům v hospodaření a nakládání s lesy, které jsou podle jejich zákona z 50. letech minulého století v nucené správě bavorského státu.

Bavorsko na přelomu tisíciletí zřídilo zvláštní konta českých měst, k nimž ale české radnice nemají přístup a neví ani, kolik peněz tam je za prodej nemovitostí, například hájenek nebo dřeva. Podle Vrzaly Němci tvrdí, že inkasované peníze z lesů vracejí zpět do jejich obnovy.

Cheb, který má nyní v Česku přes 2000 hektarů lesů, odhaduje podle odborných posudků, že by z prodeje porostů kolem Tirschenreuthu, dále několika budov a prameniště inkasoval kolem 250 milionů korun. Peníze by vložil do nákupu dalších hektarů lesů v ČR, na konto nebo do velké stavby.

Městu už se hlásili kupci, ale také zájemci o pronájem za 150.000 eur ročně. "Les je nádherný a kvalitní, ale některé stromy už jsou napadené. Ročně vynese statisíce korun," dodal Svoboda.

Aš má nyní v Česku 600 hektarů lesů, což je podle Blažka výměra, která je na hranici ziskovosti, záleží na období a těžbě. Peníze inkasované za prodej lesů v Německu by dala buď na koupi dalších hektarů městských lesů, nebo do pěstební činnosti, eventuálně do lyžařského areálu, který ve svých lesích nyní se státní dotací buduje.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat