Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká policie prověřuje „piráty z Karibiku“. Špičky J&T podezírá z uplácení

Slovenský finančník Patrik Tkáč. foto:  Michal Šula, MAFRA

Doporučujeme
PRAHA - Je to pět let, co na malebném karibském souostroví Turks a Caicos propukla aféra kolem miliardářů a finanční skupiny J&T. Chtěli tam postavit rozsáhlý luxusní resort za 600 milionů dolarů. LN nyní zjistily, že případem se zabývá protikorupční policie, která v polovině loňského roku zahájila trestní řízení.
  10:19

Vyšetřovatelé podezírají velké ryby finančního světa v Česku a na Slovensku ze spáchání trestného činu podplácení, praní špinavých peněz a přijímání úplatku. Jde o miliardáře a přední tváře J&T Maria Hoffmanna, spoluzakladatele skupiny Patrika Tkáče, dále Ivana Jakaboviče, Petera Korbačku a také bývalého premiéra ostrova Turks a Caicos Michaela Misicka.

Ostrovy v Karibiku se v poslední době stávají symbolem pro průšvihy českých či...

Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Jeho mluvčí Šárka Pokorná LN potvrdila, že trestní řízení je v přípravné fázi. Posléze vyšetřující složky rozhodnou, zda podezřelé obviní. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl poskytnout ke kauze bližší informace.

Nic jsme neprovedli

Podnikatelé provinění odmítají. Podle textu zahájení trestního řízení Hoffmann poskytl vládním úředníkům Turks a Caicos úplatek, který zařídila J&T Banka. „Pan Tkáč byl na základě výzvy podat vysvětlení. Nic jiného se od té doby neudálo,“ řekl LN mluvčí a člen managementu skupiny J&T Petr Málek. Na přelomu loňského a letošního roku podali na policii vysvětlení i Jakabovič a Korbačka.