Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Pronajímatel toskánské vily hrál roli v korupční aféře v Karibiku

Česko

  7:18
PRAHA - Jméno Markuse M. Haslera – tajemného muže, který Marku Dalíkovi pronajal toskánskou vilu, a hlavního hrdiny letošní letní kauzy – se opět objevuje na scéně. A i tentokrát, ve zcela novém příběhu, se objevuje jméno česko-slovenské finanční skupiny J&T.

Dovolená politiků a lobbistů v Toskánsku foto: Reprofoto

Jméno Markus Hasler totiž znenadání vyplavalo na povrch v kauze karibského souostroví Turks a Caicos, které v těchto dnech Britové převedli zpět pod svou protektorátní správu.

O co šlo? Tamější premiér Michael Misick totiž chtěl nevýhodně pronajímat pozemky jistému slovenskému podnikateli. Ten na nich chtěl vybudovat luxusní turistický resort.

Podle britských vyšetřovatelů za to měl místní premiér dostávat úplatky. Šetření navíc odhalilo, že peníze měly plynout premiérovi přes pražskou pobočku banky J&T.

Jeho manželka měla navíc k dispozici neomezenou kreditní kartu, která byla hrazena z úvěru společnosti Arling Anstalt. A právě zde se na scéně objevuje Hasler.

Arling Anstalt totiž patří pod společnost Gantner & Hasler Treuhandanstalt, tedy zastřešující firmu, kterou vlastní právě Hasler. Gantner & Hasler Treuhandanstalt stejným způsobem vlastní firmu Raben Anstalt, na níž je napsaná toskánská vila, kterou si pronajal Marek Dalík a kde trávil dovolenou expremiér Mirek Topolánek.

Příběh karibského ostrova skončil velmi rychle. Když Britové zjistili, jaká korupce zmítá ostrovem, provedli důkladné vyšetřování a nakonec premiéra Misicka odvolali. Navíc zrušili všechny rysy samostatnosti souostroví – parlament i soudy.

Další podrobnosti čtet v úterním vydání deníku

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...