Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České banky: krize klienty nepoškodí

Ekonomika

  16:35
PRAHA - Současná globální finanční krize může zákazníky tuzemských bank nechat v klidu. Těmito slovy ujišťovali zástupci českých bank. I podle názoru analytiků je český bankovní sektor ve zcela jiné situaci než americké finanční ústavy, protože se zaměřuje na poskytování služeb občanům, nikoli na obchodování s cennými papíry.

Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Sílící finanční krize v pondělí vymazala z amerického finančního sektoru dvě velká jména Lehman Brothers a Merrill Lynch a přinesla Wall Street nejhorší den za posledních sedm let. Ve finančních potížích se ocitla největší světová pojišťovna American International Group. Americká vláda letos poskytla ve formě půjček a dalších záchranných instrumentů celkem 900 miliard dolarů.

"Americká krize se na českém bankovním trhu nijak výrazně neprojevuje. Klientům nehrozí absolutně žádné nebezpečí, jejich vklady jsou absolutně bezpečné," shrnul mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň s tím, že ze strany jeho firmy nehrozí ani omezování produktové nabídky. "Naopak chystáme rozšíření," dodal. Podobně se vyjadřovala i UniCredit Bank a další.

Československá obchodní banka uvedla, že finanční krize, jíž jsme už přes rok svědky, ohrozila bankovní domy, které ztratily ze zřetele dvě základní funkce bank: přijímat depozita od klientů a obezřetně je půjčovat dál. "České banky se od tohoto pojetí bankovnictví neodchýlily," upozornil mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Nic takového jako v USA českým bankám nehrozí
S tím souhlasil analytik společnosti Atlantik finanční trhy Milan Lávička. "V dohledné době se rozhodně klienti bank v ČR nemusejí ničeho podobného jako v USA obávat. České banky jsou zaměřené především na retailové bankovnictví, nikoliv investiční. Také co se týče problémů se splácením hypoték, je situace v ČR diametrálně odlišná," shrnul.

Příkladem dopadu finanční krize v ČR má být zdražení hypoték, jejichž průměrná úroková sazba v srpnu vstoupala na rekordních 5,82 procenta. "Vývoj úrokových sazeb hypoték je ovlivněn rozhodováním centrální banky o nastavení úroků, nikoli finanční krizí. Přes tento růst jsou hypotéky v ČR stále prakticky nejlevnější v Evropě," reagoval Kofroň.

Na počátku finanční krize byly potíže se splácením hypoték v USA. Český hypoteční trh je ale ve zcela jiné situaci. Ve Spojených státech je podle Lávičky běžné, že banka nebo hypoteční agentura poskytne úvěr a poté balík úvěrů použije jako krytí cenných papírů, které dále prodá. Tím se riziko z nesplácení hypotéky přesune mimo banku. "To samozřejmě vede k tomu, že banky nejsou dostatečně obezřetné při hodnocení bonity klientů a případné následné problémy se šíří do ostatních finančních institucí, které tyto cenné papíry nakoupily," vysvětloval.

České banky jsou obezřetnější
V ČR ovšem banka nese plně riziko případného nesplacení půjčky. Banky jsou proto při poskytování hypoték obezřetnější, a jak sami tvrdí, pravidla ani měnit nemusely. "Ke změně v úvěrové politice není v ČSOB důvod. Dlouhodobě se držíme toho, že klientům poskytujeme úvěry tak, aby je byli schopni bezproblémově splácet," uvedl Měšťánek.

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer v úterý upozornil, že některé české banky by kvůli pádu americké investiční banky Lehman Brothers mohly vykázat nižší zisk, ale ve většině případů budou tyto dopady nulové. Největší tuzemské bankovní skupiny mají zahraniční vlastníky. ČSOB patří belgické KBC, Česká spořitelna je součástí rakouské Erste Group Bank a Komerční je v rukou francouzské Société Générale.

To nejhorší z finanční krize může stále teprve přijít a další velké finanční instituce mohou v příštích měsících čelit problémům, varoval dnes podle agentury Reuters šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat