Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České daně jsou nesmyslně složité, stěžuje si expertka Novotná

EET

  9:17
PRAHA - Kontrolní hlášení ani elektronická evidence tržeb daně nespasí, půjde jen o další administrativní zátěž podnikatelů, říká advokátka Monika Novotná, specialistka na daňové právo.

Advokátka Monika Novotná foto: Epravo.cz

LN Co je hlavní právní problém související se špatným výběrem daní?
Praxe posledních let, která staví do popředí dlužníky, jejich práva a jejich ochranu. Věřitelé jsou vnímáni jako někdo, kdo se hojí na těch chudácích dlužnících. Nejde o záležitost této a ani minulé vlády, stát sklízí, co zasel za posledních 25 let. Neplatí se špatně jen daně, ale vůbec všechny dluhy ve společnosti. Stejná nechuť, s níž lidé přistupují k hrazení dluhů z obchodních vztahů, panuje i ve vztahu ke státu. V průběhu posledních let navíc stát nezvládal výběr daní kontrolovat. Přidává se rovněž to, že zákazníci jsou ochotni daňový delikt tolerovat.

Zažili jsme to asi úplně všichni. Přijde k nám řemeslník a často to první, na co se zeptá, je, zda potřebujeme účet. Naprosto standardně k tomu dodá, že když budeme chtít účtenku, bude to o dvacet procent dražší. Pokud se tato praxe ve společnosti toleruje, samozřejmě se to odrazí i na špatném výběru daní.

LN Jak ale motivovat zákazníka, aby tu účtenku chtěl?
Třeba uvědoměním si, že účtenka člověku zajistí, že provedenou práci může reklamovat. Bude mít totiž doklad o tom, že si nějakou službu nebo určitou opravu opravdu pořídil. Pokud se objeví vady, při reklamaci budou relevantní jen tyto doklady. Naopak náprava tím, že stát bude hrozit pokutou za neodebrání si účtenky, v českém prostředí reálná není a ve svých plánech od ní upustilo i ministerstvo financí. Sankce by byla příliš přísná, postihovala by někoho, kdo se žádného deliktu nedopustil.

LN Jak se stavíte k zásadní novince letošního roku, kontrolnímu hlášení DPH?
Tato novela prošla velmi hladce, nikdo si totiž nedokázal příliš představit, co se pod jedním drobným ustanovením skrývá. Je to však podobné jako s elektronickou evidencí tržeb. Znamená to výraznou administrativní zátěž pro všechny plátce DPH. Objevují se nedomyšlenosti.

Například celý automobilový průmysl používá v účetnictví takzvaný self billing, odběratel si sám vystavuje faktury za zboží, které si odebral z centrálního skladu. Fakturu tedy vystaví odběratel, ale patří do účetnictví dodavatele. Systém dodavatele ale není schopen přiřadit faktuře stejné číslo, jako jí dal odběratel. Přitom právě číslo daňového dokladu je základem pro spárování vydaných a přijatých dokladů v systému kontrolního hlášení.

LN Kde se objevují další problémy?
Problém je i u veškerých plateb v hotovosti. Když si třeba půjdete koupit pracovní kufřík za více než deset tisíc korun, měli by vám v obchodě vystavit účtenku na vaše daňové identifikační číslo. Tak, aby jej obchod ve svém kontrolním hlášení uvedl a vy jste si tento nákup mohl následně uplatnit jako nárok na odpočet. Na to ale obchody, které prodávají za hotové peníze, nejsou vůbec připraveny.

ako advokáti máme problém i s tím, že bychom měli do kontrolního hlášení uvádět své klienty, jimž jsme v určitém zdaňovacím období poskytli právní služby. Je to na hraně povinnosti mlčenlivosti. Stejný problém mají i zdravotnická zařízení, která budou zase uvádět své pacienty. Nikdo také neví, jak bude systém fungovat na straně státu. Kontrolní hlášení proto mělo alespoň jeden rok fungovat bez jakýchkoliv sankcí, jen ve zkušebním provozu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat