Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dopravní značení často na silnicích víc mate, než slouží

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Nelogické, často zavádějící a jindy úplně chybějící. Takové je dopravní značení na českých silnicích. V nedávném průzkumu Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ho řidiči označili za jeden z největších problémů tuzemských komunikací.

Zmatky se značením českých silnic foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Chyby vidí i policie. Jen v minulém roce totiž příslušným úřadům nahlásila 20 tisíc nedostatků. Zdaleka ne všechny se podařilo odstranit.

Redaktoři LN se o tom přesvědčili na vlastní kůži. Oslovili profesionální řidiče, aby jim pomohli vytypovat nejkritičtější místa, na která se poté vydali.

Výsledek? Například u Mostu je chybějící cedule na silnici první třídy donutila najet o osm kilometrů více a projet vesnice, kde se oba ocitli poprvé v životě.

V zásadě platí, že čím méně důležitá silnice je, tím horší má značení. Policie si to vysvětluje tím, že o značkách tu často rozhodují lidé, kteří nejsou dopravními odborníky. A policisté mají jen poradní hlas.

"Na řadě míst to nejsou dopravní inženýři, kteří by byli v této věci kovaní. Existují případy, kdy o dopravním značení rozhoduje člověk, který nemá ani řidičský průkaz," říká šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Více o zmatcích se značkami na českých silnicích najdete v sobotním vydání deníku

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat