Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České dráhy nejvíc přidaly ‚nejchudším‘. Jednání byla náročná, přiznává vedení

Ekonomika

  14:05
PRAHA - Zaměstnancům Českých drah příští rok vzrostou mzdy až o 3,4 procenta. Vyšší růst čeká zaměstnance v provozu a pracovníky v nižších tarifních třídách, kteří v současnosti pobírají nižší mzdy.

České dráhy. Ilustrační foto. foto: MAFRA - Dan Materna

Zaměstnancům zařazeným do desáté až 16. platové třídy pak v roce 2017 mzda vzroste o 2,9 procenta. České dráhy nyní zaměstnávají necelých patnáct lidí a průměrná mzda za období leden až listopad letošního roku činila 30 500 korun.

České dráhy jsou první ze společností na železnici, které se letos podařilo dokončit kolektivní vyjednávání.

Vedení Českých drah se otřáslo, končí dva manažeři. Nového šéfa má i prestižní okruh ve Velimi

„Vyjednávání bylo velmi náročné, ale dosáhli jsme kompromisu, který je pro České dráhy ekonomicky únosný a zároveň našim zaměstnancům zaručuje sociální jistotu,“ uvedl šéf společnosti Pavel Krtek. Opuštěním plošného zvyšování mezd běžného v minulých letech chce společnost motivovat zaměstnance v provozu a zároveň bude fungovat jako motivace pro nové uchazeče o zaměstnání u ČD.

Vloni se odbory s vedením Českých drah dohodly na růstu mezd zaměstnanců o 1,7 procenta, mzdy zaměstnanců dceřiné ČD Cargo zaměřené na nákladní železniční dopravu se k letošnímu roku zvyšovaly o procento. O dvě procenta pak rostly platy zaměstnanců ve státním správci kolejí, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Celá skupina Českých drah skončila v letošním prvním pololetí hospodaření se ziskem 375 milionů korun. Kladný výsledek je ale způsobený nákladní dopravou, osobní doprava zejména kvůli vysokým odpisům hospodařila se ztrátou 342 milionů korun. V roce 2015 hospodařily ČD se ztrátou 1,4 miliardy korun.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Prodej bytu 2+1 před rekonstrukcí Benátky nad Jizerou
Prodej bytu 2+1 před rekonstrukcí Benátky nad Jizerou

Platanová, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
2 990 000 Kč

Mohlo by vás zajímat