Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

České dráhy si pražské Masarykovo nádraží opraví samy

Masarykovo nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masarykovo nádraží. | foto: Lidové noviny

PRAHA Krach plánů společného projektu firmy Masaryk Station Development(MSD) a Českých drah donutí státní firmu, aby do celkové opravy pražského Masarykova nádraží investovala sama. Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy společnosti ING Real Estate Development, Sudop Group a Morávka Centrum sdružené do MSD neplní podmínky smlouvy. Dráhy proto dosavadní smlouvy změní a k opravě přistoupí samy.

"Musíme najít dohodu s partnerem, aby se nám podařilo co nejdříve zbavit zbytného majetku a zainvestovat do výpravních budov. Smlouvy s Masaryk Station Development jsou zatím dále platné, avšak my hledáme východisko z této situace. Chceme, aby se podařilo prodat část zbytných pozemků vlastněných touto společností, a z výnosu si sami opravíme výpravní budovu. Původní model byl, že to bude opravovat partner," řekl Lidovým novinám Žaluda.

Společnost ING Real Estate Development potvrdila, že od projektu odstoupila. "Potvrzuji, že ING Real Estate Development CR již není  v projektu Masarykovo nádraží," sdělil LN šéf české pobočky firmy Bohumil Mach.

Podle tiskového mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského dopravce jedná o změně smluv se svými partnery v rámci MSD a usiluje o jakousi "rekonstrukci vzájemných vztahů". "Stavba nezačala a proto ČD hledají jiné řešení. Nádraží je ve špatném stavu a s opravou se musí začít co nejdříve," uvedl Šťáhlavský pro LN.

Odprodej pozemků za půl miliardy
Podle mluvčího se momentálně jednání ubírají směrem k dohodě, že MSD odkoupí od drah nevyužité pozemky v okolí nádraží a ČD pak z těchto peněz památkově chráněnou výpravní budovu opraví samy. Částku, kterou dráhy hodlají transakcí získat, Šťáhlavský nesdělil. "Projekt ještě není hotový, takže si celkovou cenu netroufám odhadovat," dodal mluvčí.

"Záměrem ČD je okamžitým prodejem části zbytných a pro drážní dopravu nepotřebných pozemků v lokalitě získat finanční prostředky na rekonstrukci nádraží. Současně by došlo k vrácení výpravních budov a pozemků pod budovami zpět do správy ČD," popisuje plány drah Šťáhlavský. 

Podle dřívějších informací deníku MF Dnes by se však mělo jednat o 1,5 hektarový pozemek, za který dráhy dostanou zhruba půl miliardy korun. "Budou na to dva znalecké posudky od nás i od kupujících, třetí bude od soudního znalce," uvedl náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. Soudní odhad pak podle drah oceňuje pozemek v samotném centru Prahy na 30 tisíc za metr čtvereční.

Jedná se o část pozemku podél ulice Na Florenci. "K provozu drážní dopravy a činnosti naší společnosti nejsou potřeba. Jsou však blokovány současnými smluvními vztahy, " dodal mluvčí.  

Začne se do konce roku
Dráhy chtěly původně začít s rekonstrukcí výpravní budovy už na jaře. Důvodem spěchu je velmi špatný stav nádražních prostor a hlavně dvorany. Budova se nachází ve velmi špatném stavu a její provoz je v současnosti provizorní.

"Doufáme, že s rekonstrukcí začneme koncem roku 2010. Nyní řešíme okamžitou opravu havarijního stavu zastřešení odjezdové haly. V tuto chvíli nabývá platnosti stavební povolení na řešení havarijního stavu. Zbývající projektová dokumentace bude dokončena do konce roku," sdělil LN Šťáhlavský. 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...