Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko čerpá dotace pilně. Regiony to nesbližuje

Ekonomika

  10:50
PRAHA - Česko vyčerpalo už více než polovinu evropských fondů a dostalo se do první pětice zemí regionu střední a východní Evropy. Evropská komise přesto vidí v českém čerpání dotací nedostatky.
Evropské dotace (ilustrační foto)

Evropské dotace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Z celkové částky 31 miliard eur, která byla pro operační programy v ČR alokována pro období 2007 až 2013 v operačních programech, se za poslední čtyři roky vyčerpalo 17,2 miliardy eur. Z toho 8,1 miliardy bylo již vyplaceno, zbytek je nasmlouván s příjemci dotací, jak uvádí nejnovější studie společnosti KPMG.

INFOGRAFIKA:

"Zatímco ještě v loňském roce byla Česká republika v čerpání z evropských fondů spíše pod průměrem regionu, letos jsou výsledky výrazně lepší. Ukazuje se, že se zřejmě povedlo české žadatele o dotace aktivizovat," komentuje výsledky Eva Racková z KPMG Česká republika.

V první pětici
Česku se tak povedlo se v čerpání evropských dotací vyšvihnout do první pětice zemí regionu střední a východní Evropy. Nejúspěšnější v čerpání jsou Lotyšsko a Litva. Naopak pod průměrem se dlouhodobě pohybuje Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Nejúspěšnějším operačním programem v ČR je - pokud jde o částku v podepsaných smlouvách -operační program Doprava. Z celkových 6,793 miliardy eur je kontrahováno již celých 97 procent a vyplaceno bylo 55 procent.

Naopak "nejslabší" je operační program Životní prostředí, v němž bylo z celkové částky 5,792 miliardy eur zatím v Česku nasmlouváno pouhých 16 procent. Ve všech operačních programech fungujících na území České republiky je tak v tuto chvíli připraveno ještě necelých 14 miliard eur čekajících na žadatele o granty.

Podpora je vysoká
Od roku 2007 bylo ve střední a východní Evropě z celkové alokované částky 208,3 miliardy eur již 110,2 miliardy nasmlouváno a 36,3 miliardy vyplaceno konkrétním příjemcům. Česká republika se se svými 31 miliardami eur celkem alokovaných v operačních programech řadí mezi země s vůbec nejvyšší podporou v rámci regionu.

Evropská komise však poukazuje na nedostatky, které Češi při čerpání dotací mají. Podle vysokého úředníka komise Jacka Engwegena se Česku například nedaří dostatečně stírat rozdíly mezi rozvinutými a chudšími regiony, chybí také dlouhodobá strategie rozvoje na regionální i úrovni jednotlivých odvětví.

Komise kritizuje například rozevírání nůžek mezi ekonomickým výkonem Prahy a ostatních tuzemských regionů. Problémem je také střídání vedoucích pracovníků v řídicích orgánech operačních programů, přes které do Česka proudí dotace z EU.

"Lidé se mění po každých volbách, manažeři programů by také neměli být napojení na politické strany," uvedl včera Engwegen na tiskové konferenci v Praze.

Česko bude chtít po roce 2013 peníze z EU hlavně na zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky, rozvoj páteřní infrastruktury a na zvyšování kvality a efektivity veřejné správy. Unijní zdroje mají být určené také na podporu sociálního začleňování, boj s chudobou nebo na systém péče o zdraví.

Návrh těchto rozvojových priorit nyní prochází meziresortním připomínkovým řízením, v červenci ho má dostat na stůl vláda.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!