Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Česko už nemá nejdražší volání, drahé je ale stále

Telefonování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování | foto: Martin Weiss, Lidové noviny

PRAHA Česko už nemá nejdražší mobilní volání mezi 34 členskými zeměmi OECD. Pomohlo nám rozšíření výběru tarifů, z nichž se ceny počítají. Vyplývá to z únorového srovnání společnosti Teligen, které zveřejnil Český telekomunikační úřad.

Z pohledu nákladů na telefonování v přepočtu na kupní sílu obyvatel však Česko stále v mnoha případech patří do třetiny zemí s nejvyššími cenami.

Tarify se rozšířily o nadstavbové balíčky

Česko si podle tohoto šetření společnosti Teligen polepšilo díky rozšíření databáze srovnávaných tarifů zejména o dosud chybějící nadstavbové balíčky, které tuzemští operátoři hojně nabízejí.

ČTĚTE TAKÉ:

Například v porovnání koše, který obsahuje sto hovorů, ještě loni v listopadu Česko skončilo mezi všemi státy OECD na posledním místě s náklady vyššími než 50 dolarů. V zemích na špičce žebříčku za stejné hovory zaplatili méně než deset dolarů. V únoru Česko poskočilo z 34. na 25. příčku s náklady okolo 35 dolarů a předstihlo například Slovensko nebo Německo. V nejlevnějším Finsku a Rakousku uživatelé stále platili pod deset dolarů.

V případě srovnání nominálních cen v koši 100 hovorů jsme si polepšili o 12 míst a skončili na 19. pozici. Při porovnání většího počtu volání vyšlo Česko ve srovnání výrazně lépe. Například při 300 hovorech klesly náklady o více než 100 dolarů a Česko tak poskočilo z posledního na 15. místo. U koše s 900 hovory to pak bylo z 31. na 20. místo.

Málo voláte? V Česku zaplatíte víc

Pro ty, co málo volají, je v Česku relativně draho. Při porovnání koše s 30 hovory v přepočtu se Česko posunulo z 29. na 27 příčku. Hůře skončily například Itálie, Maďarsko či Portugalsko.

Kvůli drahému volání a vyšším maržím v porovnání s jinými evropskými firmami čelí tuzemští operátoři v poslední době silné kritice. Tuzemská mobilní trojka se přitom brání, že ceny průběžně snižuje a poukazuje mimo jiné na každoroční poklesy výnosů.

Kvůli nedostatečné konkurenci Českého telekomunikačního úřadu nedávno zahájil kroky k případnému zavedení regulace na velkoobchodním trhu mobilní originace, tedy volání z mobilních sítí. Výsledkem by mohlo být umožnění vstupu virtuálních mobilních operátorů na trh.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!