Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Československo' kraluje výrobě aut. Na hlavu jich smontuje nejvíc na světě

Ekonomika

  10:31aktualizováno  10:35
BRATISLAVA - Slovensko se loni v přepočtu na obyvatele stalo světovou jedničkou ve výrobě osobních automobilů. Česko v tomto žebříčku skončilo podle slovenského deníku Pravda na druhém místě.

První Octavia III sjela z výrobní linky. foto: ČTK

Z linek tří automobilek na Slovensku s pěti miliony obyvatel sjelo loni téměř 927 000 vozů, což proti předchozímu roku představuje růst o více než dvě pětiny. "V přepočtu na tisíc obyvatel se v roce 2012 na Slovensku vyrobilo 171 automobilů," řekl Pravdě šéf slovenského svazu automobilového průmyslu Jaroslav Holeček.

V Česku produkce osobních aut na tisíc obyvatel v minulém roce dosáhla 111 vozidel. Celková výroba osobních vozů v ČR klesla o 1,7 procenta na 1,17 milionu vozů.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší českou automobilkou je Škoda Auto, své závody mají v Česku také jihokorejská automobilka Hyundai a TPCA, což je společný podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën.

Na Slovensku je automobilový průmysl hlavním tahounem ekonomiky. Své závody tu mají německý Volkswagen, korejská Kia Motors a francouzská PSA Peugeot Citroën. Podle odhadů by tyto továrny navzdory poklesu evropského trhu s novými vozy měly letos alespoň udržet produkci na loňské úrovni.

ČTĚTE TAKÉ:

"První dva měsíce roku 2013 byly o trochu slabší než v roce 2012. Stále ovšem věříme, že výroba automobilů bude mírně stoupat i v tomto roce a že nakonec vyrobíme za celý rok 930 000 automobilů," poznamenal Holeček. To by znamenalo, že Slovensko si vzhledem k počtu obyvatel patrně udrží pozici světové jedničky ve výrobě osobních vozů.

Celosvětová výroba osobních aut loni stoupla o 5,3 procenta na 63,1 milionu vozů. Nejvíce vozů vyrobily automobilky v Číně, Česko skončilo na 13. místě.

Autoři: ,