Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Československý stát prohlášen. Lidové noviny přetisknou své 100 let staré vydání

Média

  7:00
PRAHA - Deník Lidové noviny připravil u příležitosti 100. výročí vzniku republiky pro své čtenáře unikátní dárek: přetisk původního vydání deníku ze dne 29. října 1918 oznamující vznik ČSR. Dnešní čtenáři se tak dozvědí, jak Lidové noviny před sto lety vypadaly a jak informovaly o zrodu republiky. Unikátní čtyřstrana bude vložena do pátečního vydání.

Lidové noviny z roku 1918. foto: Lidové noviny

Československý stát prohlášen. Takto jednoduše a jednoznačně zní titulek na první straně ranního vydání Lidových novin z 29. října 1918. Není nic staršího než včerejší noviny, říká se. Ale sto let staré noviny – to už jsou dějiny.

Jako jediný dnes vycházející deník mohou Lidové noviny svým čtenářům připomenout zrod republiky vlastním dobovým vydáním. Redakce se proto rozhodla vytisknout a­ vložit do novin v pátek 26. října 2018 kompletní faksimile Lidovek tak, jak vyšly den poté, co muži 28. října vyhlásili republiku a její první zákon. Na celkem čtyři strany tehdejší redaktoři a tiskaři vměstnali jak historické dokumenty a zprávy z fronty, tak drobné informace o ztroskotání parníku a vystoupení slavného tenoristy či inzeráty na nové víno.

Lidové noviny z roku 1918.

Vznik a tvář republiky připomínají LN od pátku i dalším historickým seriálem. Hvězdy první republiky, jak zní jeho titul, představí výjimečné osobnosti z oblasti hospodářství, kultury, vědy a sportu jako jsou Tomáš Baťa, Miloš Havel, Oldřich Nový, Leoš Janáček, Karel Čapek, Toyen nebo František Plánička. Připomeneme ale i osobnosti, o nichž se nemluví často – například manžele Coriovy, pražské rodáky, kteří v roce 1947 dostali v­ USA Nobelovu cenu za lékařství. Seriál potrvá až do 5. prosince.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!