Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Českou poštu od ledna povede Hrdá, přichází z Letiště Praha

Ekonomika

  18:03aktualizováno  18:35
PRAHA - Generální ředitelkou České pošty bude od ledna Marcela Hrdá, přichází z jiné státní firmy Letiště Praha. Jmenoval ji dnes ministr vnitra Martin Pecina, informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Petr Sedláček z funkce odchází na konci letošního roku, svou rezignaci zdůvodnil nedostatečnou politickou shodou nad dalším směřováním firmy.

Marcela Hrdá. foto: ČTK/Česká pošta

Hrdá dosud působila jako členka představenstva a vrchní ředitelka divize Neletecký provoz, služby a transformace Letiště Praha. Do firmy přišla v květnu 2006 z Českých aerolinií, kde byla statutární zástupkyní prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

"Jde o manažerku, která má rozsáhlé zkušenosti z oblasti informačních technologií a rovněž s restrukturalizačními projekty ve velkých domácích i zahraničních společnostech," uvedl k nastupující šéfce pošty Pecina. Jejím hlavním úkolem podle něj bude připravit státní podnik na situaci, kdy kvůli liberalizaci trhu ztratí své výsadní postavení a bude muset čelit konkurenci.

Hrdá sdělila, že na poště nechystá "žádnou revoluci". Plánuje postupné změny, které podle ní musí být v zájmu klientů pošty, jejích zaměstnanců a partnerů i vlastníka.

Sedláček oznámil rezignaci v polovině prosince. Nedostatečná politická shoda nad dalším směřováním pošty se podle něj projevila ve zrušení transformace podniku na akciovou společnost. Na Sedláčkovu výměnu údajně tlačila především ČSSD. Podle dřívějších informací v médiích Sedláček dostal nabídku v jiné firmě.

Bývalý generální ředitel Global Payments Europe Sedláček vede poštu od loňského října, kdy ve funkci nahradil Karla Kratinu. Pošta za jeho působení zvýšila investice a dokončila přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost. V listopadu ale ministerstvo vnitra jako zřizovatel podniku po několika odkladech přeměnu zastavilo. Pošta má roční obrat kolem 20 miliard korun a letos počítá s půlmiliardovým ziskem. Podnik zaměstnává přes 36.000 lidí.

Vizitka nové generální ředitelky České pošty Marcely Hrdé

Narodila se 27. listopadu 1971, pochází ze Slovenska. Vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě, fakultu elektrotechniky a informatiky se specializací informatika. Po skončení vysoké školy pracovala mimo jiné v rakouské a slovenské pobočce Siemensu a ve firmě Alcatel Slovakia. Absolvovala řadu kurzů pro manažery, hovoří plynně anglicky a německy, domluví se i rusky.
V Praze působí od roku 2000. Nejprve ve společnosti Contactel, kde byla mimo jiné ředitelkou pro podporu prodeje a řízení vztahů s klíčovými zákazníky. V letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA. Šéfem ČSA byl tehdy Jaroslav Tvrdík (ČSSD).
Od května 2006 působila ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha. Byla členkou představenstva a vrchní ředitelkou pro neletecký provoz, služby a transformaci, zároveň působila jako ředitelka zbytkového státního podniku Správa Letiště Praha.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!