Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Český pivař v ohrožení? Pivní tradice ustupuje

Český pivař | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pivař | foto: Shutterstock

Raději než zajít na deset "kousků" si Češi koupí lahev dobrého vína. A ti, kteří musí dvakrát obrátit každou korunu, vyrazí pro basu levných lahvových piv do diskontu.

Již potřetí za sebou klesla loni v Česku spotřeba piva. Podle nejčernějších odhadů se dostala na průměrných 145 litrů piva na osobu. To je zhruba o 20 litrů méně než před pěti lety. Oproti tomu prodej vína vytrvale roste. V roce 2010 ho Češi vypili v průměru 20 litrů na hlavu. Přitom na začátku 90. let to byla asi polovina. Blíží se tedy konec české pivní tradice?

Český pivař už prostě není, co býval. Lidí, kteří celý život pijou jeden druh piva, rychle ubývá. Čepovaná dvanáctka jedné značky drží u stolů v hospodách stále méně lidí. A to je pro pivovary, jejichž produkce klesá, kámen úrazu.

S kamarády pijeme víc
Domů si člověk koupí třeba dvě lahvová piva, zatímco s kamarády v hospodě by si jich dal klidně pět. Svou roli hraje zdražování i změna životního stylu.

"V restauracích a hospodách tráví Češi podstatně méně času než v minulosti. Spotřeba je doma samozřejmě nižší než při společných návštěvách restaurací ve skupině přátel," vysvětluje Ondřej Kočí, odborník na pivovarnictví ze společnosti PwC ČR.

INFOGRAFIKA

A to si nadnárodní pivovary uvědomují. "Krize způsobila zpomalení růstu zejména ve vyspělých ekonomikách. Co do objemu loni klesala spotřeba v Severní Americe a v Evropě," řekl pro LN Graham Mackay, předseda představenstva koncernu SABMiller, do něhož patří například Plzeňský Prazdroj. Podle Mackaye se přitom nedá očekávat, že by se například v Česku nyní poptávka začala opět zvyšovat.

Novinky a zvláštní příchutě
Odliv lidí z hospod potvrzují i statistiky. Loni byl poprvé v historii objem piva stáčeného do lahví větší než objem piva stáčeného do sudů. Navíc tento trend bude nejspíše pokračovat dál. Co s tím?

Nadnárodní pivovarnické skupiny kopírují úspěšnou taktiku těch malých. Návod je jednoduchý. Vsadit na zvláštní příchutě, novinky. "Chceme nabízet inovace, zejména v balení piva, a také nové příchutě a speciální piva, aby lidé dostali za stejné peníze přidanou hodnotu," vysvětluje Graham Mackay s tím, že právě to je cesta do budoucnosti.

Nudné údolí výčepních piv končí
Že se jedná o správnou cestu, mohou potvrdit zástupci minipivovarů. Zatímco velkým pivovarnickým skupinám jdou prodeje dolů, malé krize nijak výrazně nepoškodila. Naopak. Ačkoli celkový výstav tuzemských pivovarů klesá, roste nabídka druhů a značek piv.

"Značek je již přes 450," uvádí Jan Veselý, šéf Českého svazu pivovarů a sladoven. Tuzemské pivovary loni uvařily o 40 procent speciálních piv více než v předchozím roce. Právě novinky mají přilákat lidi zpět do hospod.

"V dnešní době, kdy mají lidé často hluboko do kapsy, potřebují nové impulzy, proč si zajít s kamarády do hospody nebo si koupit pivo domů. Ty tradiční často nestačí. Když je však v nabídce nový druh piva či zajímavé nové balení, lidé ho rádi zkoušejí, a to i opakovaně," vysvětluje Pavel Barvík, mluvčí Pivovarů Staropramen.

Regionální pivovary
Hlavním motorem inovací jsou ovšem malé regionální pivovary. Dnes jich v tuzemsku funguje už více než stovka a letos vznikne další desítka. "Momentálně je to obrovský trend.

Vidíme ohromný nárůst poptávky," říká Josef Krýsl z Českomoravského svazu minipivovarů. Podle něj sice velké pivovary vaří výborné pivo, ale všechny značky si jsou velmi podobné.

Češi, kteří už jsou více zcestovalí a poznali i jiná piva než českou klasiku v podobě ležáku plzeňského typu, si rádi dopřejí změnu i doma. Piva z malých pivovarů bývají většinou nefiltrovaná a nepasterovaná, zkouší se různé pivní styly.

Celý text najdete v sobotním vydání LN v příloze Byznys Lite.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...