Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český průmysl se vzpamatovává, po roce si poprvé polepšil

Ekonomika

  9:48
PRAHA - Česká průmyslová produkce si polepšila. V listopadu poprvé od loňského září meziročně zvýšila o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 8,1 procenta, z toho zakázek ze zahraničích o 11,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Průmyslová výroba (ilustrační foto)

Průmyslová výroba (ilustrační foto) foto: ČTK

V říjnu průmyslová produkce meziročně klesla podle revidovaných údajů o 7,2 procenta.

"Tento výsledek byl do určité míry ovlivněn vyšším počtem pracovních dní, po očištění se produkce stále nachází v červených číslech. Produkce se dostala do černých čísel zejména díky nízké srovnávací základně, když z meziroční dynamiky postupně mizí propady z konce loňského roku," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.

Úroveň průmyslové výroby se podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka nalézá tam, kde byla před rokem - tedy o přibližně 15 procent pod svým vrcholem ze třetího čtvrtletí loňského roku. "K obnovení dynamiky má tak český průmysl pořád daleko a v průběhu roku 2010 budou průmyslová čísla jen o málo lepší," dodal.

Tržby z přímého vývozu v běžných cenách byly v listopadu v meziročním porovnání nižší o 2,7 procenta, přičemž tržby z přímého vývozu klesly o 0,5 procenta. Podle statistiků se rovněž meziročně snížil evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci, a to o 12,5 procenta.

Průměrná mzda v těchto podnicích naopak vzrostla o 7,4 procenta.

Vliv nízké srovnávací základny z předchozího roku na hodnoty meziročních změn připomněl i ČSÚ. Zmínil i to, že čísla nebyla očištěna od počtu pracovních dnů. "Listopad 2009 měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 2,2 procenta," uvedli statistici.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...