Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českých potravin je přebytek, v obchodech jsou přesto dražší. Doplácejí na svůj původ?

Ekonomika

  7:01
Na trhu je přebytek českého mléka, másla i vepřového masa, ceny prudce padají, zemědělci prodělávají a hrozí demonstracemi. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto vyzývá lidi, aby kupovali potraviny domácích výrobců a pomohli tak trh stabilizovat. Jenže apel nefunguje, protože v mnohých obchodech jsou české potraviny dražší než identický produkt z dovozu.
Chléb. Ilustrační foto.

Chléb. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle producentských svazů i ministra Jurečky to některé obchodní řetězce dělají schválně, aby v době krize zvýhodnily potraviny ze svých mateřských zemí.

Přirážka za český původ

„Některé obchodní řetězce dávají na identické výrobky různé marže. Například máslo – obchodník nakoupí za stejnou cenu od českého a třeba německého dodavatele, ale na český výrobek dá výrazně vyšší marži,“ řekl LN ministr Jurečka. „V očích zákazníka je pak český výrobek tak drahý, že ho nekoupí. Pak se logicky víc prodávají výrobky, které jsou k nám dovezeny ze zahraničí, konkrétně dost často ze zemí, kde daný obchodní řetězec sídlí,“ popsal situaci ministr.

Konkrétního obchodníka se zahraniční matkou nechce nikdo jmenovat, aby se situace nevyhrotila. České pobočky řetězců se nařčení z úmyslného předražování tuzemských potravin brání.

„Naprosto nesouhlasíme a důrazně se ohrazujeme vůči tvrzení, že bychom znevýhodňovali prodej určitých komodit ve prospěch dovozových,“ sdělil LN Michael Šperl z českého zastoupení německého Kauflandu.

„Nikoho neznevýhodňujeme“

„Naopak, máme exkluzivní smlouvy s dodavateli, kteří pěstují či produkují své zboží v České republice s českými zaměstnanci podle českých receptur,“ dodal Šperl.

Stejně reaguje také další řetězec s německou matkou, Lidl. „Pro naši společnost to rozhodně neplatí. Nerozlišujeme mezi českými a zahraničními dodavateli,“ řekla LN mluvčí Zuzana Holá.

Nařčení z neférového protežování importovaných potravin odmítá i Billa, jež má rakouské kořeny.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat