Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českým firmám v příhraničí hradeckého kraje chybí tisíce Poláků, ti chystají protesty

Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly zdravotního stavu na německo-polské hranici. | foto: Reuters

Náchod Českým firmám v příhraničních okresech Královéhradeckého kraje kvůli uzavření hranic chybí tisíce pracovníků dojíždějících denně z Polska. Současný režim na hranicích zavedený kvůli epidemii covid-19 práci pendlerů znemožňuje. Informoval o tom ředitel náchodské Hospodářské komory a znalec příhraničního trhu práce František Molík. Poláci pracující v Česku podle něj na sobotu chystají u hraničních přechodů protesty proti uzavření hranic.

Pokud chce polský pendler nyní pracovat v Česku, musí po překročení hranice nejprve strávit v ČR 14 dní v karanténě. Po nejméně čtrnáctidenním pracovním turnusu se může vrátit do Polska, kde ale zase nastoupí na 14 dní do karantény. Na dva týdny práce mu tak připadnou čtyři týdny karantény. Podle Molíka je tento způsob práce Poláků v Česku nefunkční a nikdo jej nevyužívá.

„Poškozuje to české firmy, kterým chybí pracovníci. Například se to týká firem Atas Náchod, strojíren Farmet Česká Skalice či závodu Juty v Bernarticích u Trutnova,“ řekl Molík. Mnohdy jde podle něj o kvalifikované pracovníky a specialisty ve výrobě, do jejichž vyškolení české firmy vložily značné peníze.

Molík odhadl, že v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou pracuje kolem 5500 pendlerů z Polska. Nejvíce lidí z Polska dojíždí do závodu Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Jich se současná situace zatím bezprostředně nedotýká, protože Škoda Auto ve svých závodech od 19. března nevyrábí. Výrobu má Škoda Auto obnovit v pondělí 27. dubna.

Velké problémy režim na hranicích podle Molíka způsobuje i polským pracovníkům. „Pokud jejich české firmy výrobu nepřerušily, tak od nich Poláci náhradu mzdy nedostávají. V Polsku nárok na podporu nemají. Ocitají se tak bez prostředků,“ řekl.

Proto se Poláci dojíždějící za prací do Česka začali podle Molíka na sociálních sítích domlouvat na protestech. Protože jsou v době koronavirové krize demonstrace v Polsku zakázány, měl by mít protest formu procházky na polské straně hranic. Procházka by se měla údajně konat v sobotu v poledne podél hranice a na hraničním mostě v polském Těšíně a možná také u přechodu Kudow Slone - Náchod.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!