Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští podnikatelé: Evropská legislativa nás diskriminuje a škodí nám

Ekonomika

  16:02
PRAHA - Na 45 procent českých podniků míní, že evropská legislativa tvořená v Bruselu škodí jejich podnikání. Opačného názoru je přibližně pětina firem. Více než čtvrtina společností pak tvrdí, že evropská legislativa nemá na jejich podnikání vliv. Vyplývá to z bleskového průzkumu Hospodářské komory k výsledkům voleb do Evropského parlamentu, kterého se dnes zúčastnilo 628 firem různé velikosti z celé ČR.

Podnikatelé považují většinu evropské legislativy za zbytečnou a ztěžující jejich podnikání. foto: Shutterstock

"Podnikatelé považují většinu evropské legislativy za zbytečnou a ztěžující jejich podnikání, místo jeho usnadňování. České firmy se v mnoha oblastech cítí diskriminovány a znevýhodňovány proti svým konkurentům zejména ze starých členských zemí," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Evropské instituce podle něj nejsou schopny zajistit v mnoha oblastech rovné podmínky pro firmy z nových členských zemí, což je jedním z hlavních důvodů negativního vnímání Bruselu mezi tuzemskými podniky.

Důležité je, aby velké země Česko nepřeválcovaly

Významný podíl firem podle průzkumu také nevěří, že čeští europoslanci mají šanci cokoliv na evropské úrovni prosadit. To podle Kužela nevypovídá o neschopnosti zákonodárců, ale spíše o vnímání ČR jako velmi malé země v konkurenci ostatních členů EU. Obecně převládá názor, že velké země ty malé prostě převálcují a prosadí si to, co je nejvýhodnější pro jejich domácí firmy. "Je důležité, aby se to nestalo pravidlem, což vnímáme jako velkou výzvu pro nově zvolené české europoslance," dodal Kužel.

Za nejdůležitější evropská témata pro podnikání firmy nejčastěji považují podporu malých a středních podniků (23 procent) a snižování administrativní zátěže a daňovou legislativu (19 procent). Zásadními tématy podle firem jsou i strukturální fondy, volný pohyb pracovních sil na vnitřním trhu a energetika.

Evropský parlament má možnost ovlivnit podnikatelské prostředí v EU jen podle 14 procent tuzemských podnikatelů. Za hlavní instituci, která ovlivňuje vývoj podnikatelského prostředí v EU, považují firmy Evropskou komisi (43 procent společností).

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat