Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestovky zasáhla tvrdě krize, tržby se propadly o pětinu

Ekonomika

  13:07
PRAHA - Češi letos výrazně omezili výdaje na dovolenou. Jak dnes oznámila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), tuzemské cestovky prodaly 1,95 milionu zájezdů, což je o 350.000 méně než loni. Tržby přitom klesly z 15 miliard na 12 miliard korun. Vývoj je podle asociace následkem krize a všeobecného šetření.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Tržby klesaly rychleji než počty zájezdů, což mluvčí asociace Tomio Okamura připisuje snížení cen kvůli úbytku klientů a konkurenčnímu boji.

Návrat do roku 2004

Data Českého statistického úřadu se od údajů asociace mírně liší. Podle ČSÚ se loni prodalo 2,5 milionu zájezdů, asociace uvádí 2,3 milionu.

Poslední údaje ČSÚ jsou za pololetí, kdy úřad evidoval 724.000 prodaných zájezdů, o 20 procent méně než loni.

Z údajů ČSÚ i asociace vyplývá, že letošní rok byl podle počtu prodaných zájezdů na úrovni let 2004 a 2005.

Největší propad, zhruba o 30 procent, zaznamenaly kanceláře u leteckých zájezdů, které tvoří pětinu všech prodaných dovolených.

"Cestovky tak musely letos v dubnu a květnu po vyhodnocení prvních prodejů masově vystornovávat neprodané kapacity leteckých zájezdů, aby se vyhnuly hrozícímu velkému převisu nabídky nad poptávkou při prodejích na poslední chvíli. Češi tak kvůli krizi letos skutečně šetřili," uvedl Okamura.

Nárůst zaznamenaly podnikatelé u prodeje zájezdů přes internet. Letos se po síti prodal každý čtvrtý zájezd, jak ale připomněl Okamura, Češi v tomto směru stále zaostávají za USA a západní Evropou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!