Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČEZ postaví největší větrnou farmu v Evropě

Ekonomika

  10:17
PRAHA - Elektrárenská skupina ČEZ investuje zhruba 27 miliard korun (1,1 miliardy eur) do výstavby větrných farem v Rumunsku. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Nováková. Farmy v rumunské provincii Dobrudža by měly disponovat výkonem kolem 600 megawattů, půjde tak o největší přímořskou větrnou farmou v Evropě.

Martin Roman , předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ foto: Doležal Michal ČTK

Instalovaný výkon projektu dvakrát převyšuje výkon druhé největší evropské větrné farmy ve výstavbě a dosahuje trojnásobku instalovaného výkonu dosud největší provozované větrné farmy v Evropě ve španělské Guadalajaře.

ČEZ se dohodl na koupi projektu se společností Continental Wind Partners LLC, která bude i nadále řídit výstavbu projektu. "Tento větrný projekt významně posílí pozici Skupiny ČEZ v Rumunsku a rozšíří naše aktivity i do sektoru výroby elektřiny. Projekt je zcela připraven, má všechna potřebná povolení, včetně garantovaného připojení do sítě, technologie potřebné pro první fázi jsou také plně smluvně zajištěny," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Projekt větrných farem Fontanele a Cogealac má být uváděn do provozu postupně. V první fázi to bude kapacita 348 MW během příštího roku. Druhá fáze počítá s instalovaným výkonem 253 MW, zprovozněna má být během roku 2010. Samotná výstavba větrného parku bude zahájena již příští měsíc.

Rumunsko mělo dosud mizivý podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, vzhledem ke svým geografickým podmínkám je však jeho území vhodné pro stavbu větrných elektráren. Rumunsko vyrábělo loni elektrickou energii ze 60 procent v tepelných elektrárnách, 28 procent ve vodních a 12 procent v jaderných elektrárnách. Projekt větrné farmy bude představovat téměř 30procentní podíl na rumunském trhu energie z obnovitelných zdrojů.

Skupina ČEZ v Rumunsku působí od roku 2005, kdy získala majoritní podíl v distribuční společnosti Electrica Oltenia. Loni se ve společnosti uskutečnil takzvaný unbundling, tedy oddělení regulovaných činností distribuce elektřiny od jejího prodeje. Vznikla tak prodejní společnost CEZ Vanzare a distribuční společnost CEZ Distributie.

Autoři: ,