Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ získal polské elektrárny

Ekonomika

  7:57
PRAHA - Společnost ČEZ včera v Amsterdamu dokončila nákup dvou polských elektráren Elcho a Skawina. Americké firmě PSEG Global za majoritní podíly dohromady zaplatí 383 milionů dolarů.

Logo ČEZ foto: Reprofoto

„Investice činí 10,8 miliardy korun,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Tento krok je podle ní největší českou investicí v zahraničí.
 
„V oblasti jihovýchodní Evropy jsme již uspěli a těší nás, že i v Polsku, které je ve středoevropském regionu pro ČEZ strategickým trhem. Elcho a Skawina jsou pro nás navíc odrazovým můstkem k dalším akvizicím v Polsku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Podotkl, že elektrárny jsou situovány ve velmi rychle se rozvíjející oblasti Polska, což je pozitivní jak z hlediska dodávky elektřiny, tak zvláště dodávky tepla. Oba zdroje se navíc nacházejí nedaleko Dětmarovic a Energetiky Vítkovice, které patří do skupiny ČEZ.

Podle vedení firmy má silné uskupení těchto čtyř elektráren v moravsko-polském příhraničí svůj význam i ve středoevropském kontextu a umožní společné provádění některých činností, což povede ke snížení nákladů. Může se například jednat o společný nákup paliva pro všechny čtyři zdroje.

Skawina a Elcho vyrábějí kombinovaně elektřinu a teplo. Společný výkon obou podniků (810 MW) je větší než výkon českých velkých elektráren, jako jsou Dětmarovice či Chvaletice.

Většina expanze ČEZ se odehrála na Balkáně
Aktuální akvizicí ČEZ byla překonána její předchozí rekordní investice, kterou byl nákup tepelné elektrárny ve Varně v Bulharsku. Výše této investice činila 206 milionů eur za sto procent akcií.

Podle bulharské privatizační agentury Veneta Načeva zároveň ČEZ souhlasil s navýšením svých investic do elektrárny o 40 milionů na 133,2 milionu eur. Celkem tak česká společnost bude v tomto případě investovat 339,2 milionu eur, což představuje částku přibližně 9,7 miliardy korun.

I předchozí největší investice se odehrála v Bulharsku, kde ČEZ před dvěma lety získal distribuční energetické společnosti. Za ty společnost zaplatila 281,5 milionu eur. Vedle Bulharska ČEZ expandoval i v Rumunsku, kde rovněž koupil distribuční firmu.

Investice na Balkáně jsou hodnoceny jako velmi kvalitní, protože se všeobecně očekává, že poptávka po elektřině zde poroste velmi rychle, rychleji než v Česku.

Autoři: