Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chcete doménu podle své přezdívky? Nový systém to umožní

Média

  16:09
AMSTERODAM - Nizozemská společnost UnifiedRoot se ukázala jako lídr projektu, jehož smyslem je umožnit v prostředí internetu registraci libovolných doménových jmen s prakticky jakoukoli příponou.

Internet Explorer foto: Shutterstock

Internetová adresa bude moci obsahovat pouze jedno jméno, kterým může být název státu, firmy, anebo zcela smyšlený termín. Systém nabízí flexibilitu a lze do něj zadávat i jiné znaky než latinku.

Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN), což je organizace, která provozuje takzvané kořenové servery a stará se o veškerý tok informací v prostředí internetu, na podobném plánu pracuje už několik let. Sdružení začátkem prosince oznámilo, že zájem o uvolnění přípon už je znát, o plánu chce ale rozhodnout až příští rok.

ICANN rozhoduje o tom, jaké přípony se mohou na internetu používat. Pouze takto schválené přípony, které se nazývají domény nejvyšší úrovně a zkracují se TLD (z anglického top-level domains), jsou kořenové servery schopny rozpoznat, žádné jiné. Kořenový server je jakýmsi hlavním seznamem všech domén TLD, což je třeba .com, .net, .org, ale i .cz.

Nový prohlížeč SunDial obchází systém ICANN
Aby mohla společnost UnifiedRoot obejít systém ICANN, vytvořila svůj vlastní internetový prohlížeč SunDial. Ten uživatelům internetu umožňuje navštěvovat internetové stránky napojené na domény registrované v systému UnifiedRoot, ale i všechny stránky registrované v systému ICANN.

"Očekáváme, že ostatní prohlížeče v dohledné době přijmou naše řešení," řekl v rozhovoru s agenturou Reuters výkonný ředitel UnifiedRoot Erik Seeboldt. Prohlížeč SunDial byl přímo z webu UnifiedRoot stažen více než 15.000krát. Seeboldt ale řekl, že prohlížeč distribuují také další firmy, takže není možné zjistit, kolik lidí už si jej stáhlo.

Seeboldt očekává, že výrobci nejpoužívanějších prohlížečů svůj software upraví tak, aby jejich prohlížeče umožnily přístup k doménám v systému UnifiedRoot. Nejpoužívanější prohlížeče má na trhu Microsoft, Mozilla nebo Google.

"Když bude dostatečný provoz, ostatní prohlížeče za námi začnou chodit," věří Seeboldt. UnifiedRoot nabízí prakticky neomezený počet přípon, zatímco nynější seznam přípon je poměrně krátký. Prvních sedm nebo osm kořenových domén, které budou používat nové přípony, chce firma zprovoznit už začátkem příštího roku.

Nabídka společnosti UnifiedRoot se liší od nabídky jiných poskytovatelů "alternativního kořene", jako je například organizace New.net. Ta nabízí registraci doménových jmen před relativně omezeným počtem nových přípon. K těm patří třeba .golf nebo .law.

Více domén způsobí nejspíš chaos
Kritici změn ale tvrdí, že poskytovatelé alternativních kořenových domén, jako je třeba právě UnifiedRoot, mohou vnést do systému fungování internetu chaos. Přinášejí totiž nový soubor pravidel, která alespoň v počáteční fázi fungování nebude v prostředí internetu mnoho počítačů schopno rozpoznat.

Rok 2010 v obrazech

UnifiedRoot uvádí, že zpočátku nebude registrovat domény, které už byly registrovány v systému ICANN. Stejně tak bude sdružení ICANN informovat o všech doménových jménech, které zaregistruje do svého systému. Seeboldt si ale postěžoval, že komunikace mezi UnifiedRoot a ICANN je prakticky pouze jednosměrná. "Zdá se, že nás moc vážně neberou," řekl.

Autoři: ,