Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Chci víc ruských investic. Zeman na ruské ambasádě vypíchl Temelín

Ekonomika

  14:21aktualizováno  14:30
PRAHA - Prezident Miloš Zeman by rád viděl více ruských investic v Česku mezi které řadí i chystanou dostavbou jaderné elektrárny v Temelíně. Rusky to řekl v projevu na recepci pořádané ruským velvyslanectvím v Praze k 68. výročí konce druhé světové války.

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil slavnostní recepce na ruském velvyslanectví v Praze při příležitosti výročí konce druhé světové války. foto: ČTK

Zemana by uspokojilo, kdyby byl objem ruských investic v zemi za několik let někde mezi dvěma až čtyřmi procenty celkového zahraničního kapitálu v Česku a aby vzrostly také české investice v Rusku.

Prezident připomněl, že zatím je podíl ruských peněz jen 0,8 procenta celkových cizích investic v tuzemsku. Nejvýznamnějšími investory jsou Nizozemsko, Německo a Rakousko.

ČTĚTE TAKÉ:

Téma dostavby Temelína, obří miliardové zakázky, zmínil ve svém vystoupení také ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. "Doufáme, že nové perspektivy česko-ruské spolupráce otevře projekt dostavby Jaderné elektrárny Temelín, v němž Češi a Rusové opět spojili své zájmy a jednají společně," uvedl velvyslanec.

Ruský velvyslanec je přesvědčen, že dlouholetá spolupráce Česka a Ruska v jaderné energetice "světové úrovně" přispívá k řešení otázek české energetické bezpečnosti. Dostavbu jaderné elektrárny označují někteří pozorovatelé za významnou i z pohledu energetické bezpečnosti a geopolitických zájmů, část z nich by se z těchto důvodů přikláněla spíše k západnímu spojenci.

České špičky na ruské ambasádě

Prezident Zeman se mimo jiné na ruské ambasádě setkal se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem.

Oslav výročí konce války se na dejvickém velvyslanectví Ruské federace účastnily stovky hostů. Nechyběli veteráni bojů členové vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS) či ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), zástupci parlamentu, ale ani bývalý prezident Václav Klaus. S ním a s jeho ženou Livií Zeman několik minut na zahradě velvyslanectví hovořil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!