Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman u klenotů vrávoral. Může za to viróza, vysvětluje Hrad

Česko

  11:16aktualizováno  14:25
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se opět potýká s nejistou chůzí a problémy se stabilitou. Při čtvrtečním ceremoniálu na Pražském hradě se dokonce musel v jednu chvíli opřít zády o zeď, aby nespadl. Podle vyjádření Hradu za to může viróza a s tím spojená malátnost.

Za Zemanovu malátnost prý může viróza, uvedla mluvčí Hana Burianová foto: Reuters

"Podepsala se na něm lehká viróza, se kterou bojuje několik dnů. To byl jediný důvod k té lehké indispozici," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hradu Hana Burianová.

Problémy s palcem na noze, které ho trápily dříve, už jsou podle ní vyřešené a nemají s nejistou chůzí nic společného. "Palec je opravdu v pořádku. Ale tím, že má teploty a začínající chřipku, tak byl ve čtvrtek trochu malátnější," vysvětlila Burianová.

"Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," dodala mluvčí. Prezident teď podle ní stráví tři dny na lůžku.

Klíčník Zeman

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek večer zúčastnil slavnostního ceremoniálu, při kterém byly z Korunní komory v chrámu sv. Víta vyzvednuty české korunovační klenoty. Do 19. května budou vystaveny ve Vladislavském sálu Pražského hradu.

Od Korunní komory má klíče sedm osob, kromě prezidenta Zemana například i premiér či pražský arcibiskup.

Největší potíže měl Miloš Zeman ve chvíli, kdy sedm klíčníků vycházelo z místnosti s klenoty. Prezident šel jako první. Jakmile však z Korunní komory vyšel a chtěl se zastavit na určeném místě, zavrávoral a opřel se zády o zeď, aby neupadl.

Není za tím něco jiného?

Na sociálních sítích se od čtvrtka šíří spekulace, zda za nejistou chůzí Zemana, kterou vysílala Česká televize v přímém přenosu, není "společenská únava" po recepci na ruské ambasádě, kam Zeman ten samý den zavítal ku příležitosti oslavy výročí konce války. Více čtěte zde.

"Viděla jsem, co jste viděla vy. Závěry si každý udělá sám," uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Ceremoniálu na Pražském hradě se zúčastnila coby jedna z osob, které u sebe mají klíč od komory s klenoty. 

Zda byl Zeman společensky unavený, nechtěl komentovat ani další z klíčníků, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Je to otázka, na kterou po zralé úvaze nehodlám odpovídat. Já si nemyslím, že by měl kdokoli právo hodnotit svého prezidenta," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz primátor.

Podobně reagoval i probošt metropolitní kapituly sv. Víta Václav Malý. "Promiňte, nebudu se vyjadřovat," uvedl stručně v textové zprávě.

 Vyzvednutí korunovačních klenotů přenášela České televize. Záznam, na kterém je vrávorání prezidenta Zemana vidět, si můžete pustit v plném znění přes tento odkaz. Jedná se zejména o část začínající ve 22:40 záznamu.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...