Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oslabený Zeman v neděli otevře Pražské jaro, pořadatelé plánují přípitek

Česko

  15:32aktualizováno  17:53
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se zúčastní nedělního zahájení festivalu klasické hudby Pražské jaro, přestože podle hradní mluvčí měl strávit celý víkend na lůžku. Za čtvrteční malátnost v chrámu sv. Víta může podle Hradu lehká viróza, kterou potřebuje vyléčit.

Miloš Zeman s první dámou Ivanou Zemanovou. foto: MAFRA - Michal Růžička

Zatím však není jisté, zda prezident absolvuje v neděli kompletní večerní program, v jehož rámci je i slavnostní přípitek a následná recepce. Mezinárodnímu festivalu udělil prezident svou záštitu a na oficiální zahájení má podle harmonogramu dorazit i s první dámou Ivanou.

Zemana v týdnu skolila podle Hradu viróza, která má být důvodem prezidentova vrávorání při ceremonii ve svatovítské katedrále. V pátek hradní mluvčí Hana Burianová uvedla, že prezident stráví tři dny na lůžku. Serveru Lidovky.cz ale odpoledne řekla, že v neděli večer už by mohl být v pořádku.

"V tuto chvíli účast pana prezidenta v plánu je. Minimálně se zúčastní začátku celé akce," přiblížila Hana Burianová.

O přestávce přípitek, poté recepce

Zahajovací koncert ve Smetanově síni Obecního domu začíná v neděli v osm hodin večer. "V půl osmé pana prezidenta uvítá pan primátor a náš pan ředitel před vchodem a bude uveden do prezidentské lóže," popsala mluvčí festivalu Pražské jaro Alena Svobodová. 

Na programu nemá Zeman nic náročného. "V zásadě se neočekává žádný projev, ale pokud bude chtít pozdravit Pražské jaro, budeme rádi," uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz. "O přestávce ho požádáme, aby se zúčastnil přípitku v primátorském salónku. A po koncertě je ještě recepce generálního partnera Pražského jara. Bylo by samozřejmě moc fajn, kdyby se i té mohl zúčastnit," doplnila mluvčí Svobodová.

Žádná omluva z Pražského hradu kvůli onemocnění prezidenta podle ní zatím nedorazila.

Lehká viróza způsobila malátnost

Jak v pátek uvedla mluvčí Hradu Hana Burianová, Zemana trápí lehká viróza už několik dnů. Naplno se podle Hradu projevila ve čtvrtek večer při ceremonii v katedrále sv. Víta, kde se prezident zúčastnil vynesení českých korunovačních klenotů z Korunní komory.

K TÉMATU:

Prezident Zeman měl problémy s udržením stability a jednou se musel opřít zády o zeď, aby nespadl. "Bohužel to došlo do takové fáze, že večer na těch klenotech se mu při výstupu z komnaty zamotala hlava, což bylo způsobené právě horečkou a nachlazením," vysvětlila nejistou chůzi hradní mluvčí.

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...