Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cheb pronajme své pozemky v Německu, vyrostou na nich větrníky

Ekonomika

  16:32
PRAHA/CHEB - Město podepsalo smlouvu o umístění 38 větrníků na pozemcích v Bavorsku, které vlastní. Zatím čeká na ukončení blokace majetku. Město Cheb by ročně mohlo získat 14 milionů korun za pronájem části pozemků vlastněných v Bavorsku od provozovatelů větrných elektráren. Možnost vylepšit městský rozpočet se však odkládá až na dobu, kdy Německo ustoupí od blokace majetku města za česko-bavorskou hranicí.

Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. foto: Lidové noviny

Možnost vylepšit městský rozpočet se však odkládá až na dobu, kdy Německo ustoupí od blokace majetku města za česko-bavorskou hranicí.

Rada města ještě v původním složení přijala návrh německé společnosti Denker & Wulf, která má v plánu na pozemcích v majetku Chebu postavit celkem 38 větrných turbín. Za každou z nich je připravena platit nájemné 15 tisíc eur ročně po dobu nejméně 25 let. Po deseti letech provozu větrníků tyto platby vzrostou na 16 500 eur.

cheb grafika 

I když se roční rozpočet Chebu pohybuje okolo jedné miliardy korun, dodatečný příjem ve výši 14 milionů ročně by se jistě městu hodil. "Peníze bychom mohli využít například na podporu kultury a sportu, kde by 14 milionů korun ročně představovalo zajímavou částku," uvedl pro LN starosta Chebu Jan Svoboda (ODS).

CHEBSKÝ LES V BAVORSKU

Cheb vlastní tzv. Chebský les již od roku 1927. Jde o pozemky v sousedním příhraničí, konkrétně 623 hektarů lesa, několik budov a prameniště, vše v katastru obce Ottengrün. Před čtrnácti lety město požádalo o jejich uznání jako historického majetku a po pěti letech mu tamní soudy daly za pravdu. Vlastnická práva města k lesu již německá strana nezpochybňuje, jejich výkonu však stále brání.

Cheb získal 623 hektarů lesů na území Bavorska v roce 1927. Vlastnická práva Chebu k majetku sice německá strana nezpochybňuje, ale zákonem o nucené správě z roku 1965 brání městu s pozemky disponovat. Zisk je stále ukládán na vázaný účet, ke kterému město nemá přístup. "Ani nám nesdělují, kolik peněz na účtu je," zmínil Svoboda. Jednání o zrušení nucené správy se táhnou řadu let, k vyřešení situace nepřispěl vstup Česka do Evropské unie ani nedávné zřízení hřbitova pro německé vojáky v Chebu. Německé soudy dosud ani nerozhodly o žalobách, které Cheb podal kvůli blokování majetku a ušlému zisku. "Jsme pro domluvu. Máme za to, že to bude rychlejší než soudní spory," říká navzdory nikam nevedoucímu vyjednávání chebský starosta.

Druhá možnost: prodej lesů Ve hře je také možnost lesní plochy prodat. Cheb se zabýval nabídkou z Bavorska již v 90. letech. Němci však tehdy koupi podmínili tím, že peníze poputují do nově založeného nadačního fondu, ze kterého bude město financovat obnovu historických památek v regionu. Zastupitelé takový diktát odmítli, a k prodeji tudíž nedošlo.

Podle Svobodova názoru je pravděpodobnější pronájem než prodej lesních ploch za hranicí. Prodej by mohl jednorázově přinést až 200 milionů korun do městské pokladny. Umístění větrných elektráren by však zvýhodnilo variantu pronájmu, neboť kromě příjmů z pronájmu lesa by město během 25 let získalo dalších až 400 milionů korun na nájemném od vlastníka větrníků.

Další postup však bude záviset na novém vedení radnice. Říjnové komunální volby zde totiž vyhrála ČSSD, která sestavuje novou koalici. Pokud ani další jednání o zrušení blokace majetku nepovedou k cíli, Cheb by podle končícího starosty měl sáhnout k razantnějším krokům v podobě stížnosti k Evropské komisi nebo Evropskému soudnímu dvoru.

Stavitelé větrníků

Společnost Denker & Wulf patří mezi největší developery větrných parků v Německu. Zajišťuje plánování, výstavbu a údržbu větrných elektráren pro řadu německých i zahraničních investorů. Původně se soustředila na projekty ve Šlesvicku-Holštýnsku, později své aktivity rozšířila do nových spolkových zemí.

Od roku 1991 se firma Denker & Wulf podílela na investicích za miliardu eur s výkonem přes 750 megawattů (více než výkon jednoho ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany). V současnosti společnost spravuje 550 větrných turbín.

Autor:

Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč

Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...