Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Po osmi měsících je v Česku znovu ptačí chřipka. V jižních Čechách zabila 10 slepic

ilustrační snímek foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Ptačí chřipka se znovu objevila v ČR, od nálezu posledního ohniska uplynulo zhruba osm měsíců. Nyní ji veterináři potvrdili v Horních Slověnicích na Českobudějovicku, kde v malochovu uhynulo 10 slepic. Původně v něm bylo třicet ptáků, zbytek veterináři utratí.
  14:45

V okolí se podle veterinářů nachází rybníky s velkým množstvím divokých kachen. „Krajská veterinární správa podobně jako v případě posledního loňského ohniska na Kladensku využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy. Nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. ČR by tak neměla ztratit status země prosté této nákazy.

Tuto možnost veterináři mají, protože chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh. „Což znamená, že riziko šíření nákazy z daného chovu je minimální,“ dodala SVS.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bylo jen otázkou času, kdy se choroba znovu rozšíří do ČR, protože se vyskytuje i v okolních státech. „Nejčastěji se drůbež nakazí od volně žijících ptáků, a to kontaminací vody či krmiva. Ptačí chřipka se šíří zpravidla v podzimním a zimním období, tedy v době migrace volně žijících ptáků, ale v posledních dvou letech nejsou výjimkou ani ostatní období roku,“ dodal.

Komora doporučuje chovatelům, aby striktně dodržovali zásady biologické bezpečnosti. Zabránit šíření choroby pak může i síťování venkovních výběhů, aby nedošlo ke kontaktu s volně žijícími ptáky. „V případě masivnějšího rozšíření nákazy může dojít k výpadkům na českém trhu, potažmo evropském trhu, a nelze vyloučit ani dočasný cenový skok,“ uzavřel.

Loni bylo v ČR postupně vyhlášeno 23 ohnisek chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května v malochovu drůbeže v Kladně-Švermově ve Středočeském kraji. Ke konci letošního července oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH, dříve OIE) na svém webu, že Česko je nyní oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky.

Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1, který je za určitých okolností přenosný na člověka, se v českém chovu drůbeže poprvé objevil v červnu 2007, od té doby byly kvůli výskytu nemoci utraceny stovky tisíc ptáků. Zhruba před rokem se nemoc potvrdila ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Klatovsku, kde se utratilo více než 170 000 ptáků. Šlo o jednoho z hlavních producentů vajec v ČR, jejich cena se následně zvýšila.

Autor: