Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chudé Vánoce? Kdepak. Češi nakupují možná víc než loni

Ekonomika

  16:05
PRAHA - Poslední tři dny před Štědrým večerem nakupovali Češi stejným tempem jako během zlaté neděle, někde prodej dokonce ještě stoupl. Lidé nakupují dárky a dražší jídlo v daleko větších objemech než během roku. ČTK to dnes potvrdili mluvčí obchodních řetězců.
Nakupování – ilustrační foto

Nakupování – ilustrační foto foto: Lidové noviny

Například Globus zaznamenal během posledních tří dnů nárůst obratu v řádu několika procent jak vůči víkendu, tak v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Výsledky překvapily i jednatele společnosti Petra Vyhnálka, podle kterého téměř nelze hovořit o krizi. "Ještě není tak zle, aby lidé začali šetřit na jídle," řekl Vyhnálek.

V prodejnách Albert narostly tržby mezi dvěma posledními víkendy o 16 procent. Poté se stabilizovaly v tom smyslu, že se drží zhruba na úrovni víkendů. Mírný pokles proti zlaté neděli nastal v pondělí, v úterý se ale prodeje vrátily na špičku. Podle manažera komunikace Petra Chadraby zaznamenal Albert v posledních dnech především přesun zákazníků od supermarketů k hypermarketům. Strmě roste návštěvnost prodejen, které jsou součástí velkých obchodních center.

Prodeje společnosti Tesco jsou podle mluvčí Evy Karasové v posledních třech všedních dnech srovnatelné se zlatou nedělí. Nárůst proti loňskému roku je stejný jako loni. Tesco zaznamenalo obdobně jako Albert nárůst počtu zákazníků v obchodních centrech.

Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce. Češi však navzdory vánočním prodejům v době hospodářské krize a rostoucí nezaměstnanosti omezili výdaje a šetří.

Letošní rok proto bude pro obchodníky celkově špatný a maloobchodní tržby by měly podle analytiků kvůli menším útratám meziročně klesnout až o pět procent.

Autoři: ,

Byt 2+kk, 58 m2
Byt 2+kk, 58 m2

Karlovo náměstí, Kolín - Kolín I
15 500 Kč/měsíc