Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína: lákavý trh pro Čechy

Ekonomika

  9:37
PRAHA - Tuzemským firmám se pomalu daří pronikat na složitý čínský trh. Mnohé podniky přitom neváhají utratit vysoké částky, aby mohly v této tisíce kilometrů vzdálené zemi prezentovat svou nabídku, anebo se účastnit mezinárodních veletrhů.

Domáci společnosti již dokázaly v číně nasmlouvat obchody za stamiliony korun. Daří se hlavně strojařům foto: ČTK

Minulý měsíc se takto do nejlidnatější země světa vydal na veletrh západní Číny ve městě Čcheng-tu rekordní počet českých firem. A vyplatilo se. Z údajů ministerstva průmyslu vyplývá, že Čechům se podařilo nasmlouvat obchody za stovky milionů korun.

„Podle dosavadních poznatků je možné komerční výsledky Národní výstavy v Čcheng-tu pro český vývoz do Číny odhadnout na částku půl miliardy korun,“ konstatoval Miroslav Okrouhlý z ministerstva průmyslu a obchodu.

Suma přitom podle úřadu nemusí být konečná. „Jde o startovací objem a spolu s další aktivitou českých vývozců půjde v budoucnu o částky daleko vyšší,“ dodal Okrouhlý.
Nejúspěšnější přitom byly čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů. Například společnost TOS Varnsdorf prodala do Číny obráběcí centra v hodnotě 1,6 milionu eur, což je v přepočtu asi 44,8 milionů korun. Stejná firma navíc uzavřela smlouvu o obchodním zastoupení s plánovaným ročním obratem sedmdesát až sto milionů korun.

„Díky investicím do výstav a veletrhů se podařilo posílit pozici značky TOS v Číně a získat zakázky pro příští rok na objem převyšující třináct milionů euro,“ řekl Jan Rýdl, předseda představenstva firmy TOS.

Podobnými výsledky se mohou pochlubit i další společnosti. Například Sdružení Česká dobývací technika předá Číňanům zařízení pro svislou důlní dopravu za sto milionů korun. Společnost Tedom, která se zabývá úsporou energetických palivových zdrojů, už rozpracovala v Číně ekologické projekty za patnáct milionů korun.

Za úspěch vděčí firmy z velké části samy sobě, protože nabízejí vysoce sofistikované a těžko okopírovatelné produkty. Právě kopírování nebo napodobování ruku v ruce s absencí autorských práv ničí dovoz do Čínské lidové republiky.


Další podrobnosti o tuzemských firmách
na čínském trhu
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat