Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Čínští vědci zachraňují ledovec. Omezují jeho tání pomocí speciální folie

Folie je vyrobena ze speciálních acetátových vláken, které mají jen minimální negativní dopad na životní prostředí. (30. června 2023) foto: Tencent Carbon Neutral Lab

Ledovce po celém světě rychle tají a jinak to není ani na území Číny. Tamější ledovec Dagu přišel za posledních padesát let o až o 70 procent svého ledu. Čínští vědci však nyní zkoumají, jak jeho tání přibrzdit. Zkouší ho pokrývat speciální ochrannou folii, která by mohla klíčový zdroj vody i energie zachránit.
  14:18

Ledovec Dagu je dlouhá léta zdrojem pitné vody i vodní energie. Nabízí nádherné výhledy do Tibetské náhorní plošiny, které ročně přilákají až dvě stě tisíc tisíc turistů. V okolí ledovce Dagu pracuje až dva ticíce lidí, kteří však vlivem globálního oteplování mohou za pár let o své živobytí přijít. Ledovec totiž rychle taje a tempo se nedaří krotit. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Před pár dny se skupina čínských vědců snažila na 400 metrech čtverečních tohoto ledovce položit speciální geotextilii zkonstruovanou tak, aby odrážela sluneční záření a chránila ledovec před teplem. Projekt podporují místní podnikatelé nebo i technologický gigant Tencent, který je výrobcem této folie.

Čínský vědecký tým na ledovci Dagu otestoval úplně nový materiál, který má potenciál odrážet až 93 procent slunečního záření. Folie je vyrobena ze speciálních acetátových vláken, které mají jen minimální negativní vliv na životní prostředí.

Čínští vědci si nedělají iluze, že by ledovec před táním úplně zachránili. Za poslední půlstoletí totiž přišel až o 70 procent původního množství ledu. Jediným skutečným lékem a prostředek k jeho záchraně by podle nich bylo dramatické snížení emisí oxidu uhličitého, který planetu otepluje, a právě Čína se řadí k jeho největším emitentům na světě.

Ledovec Dagu

je jedním z nejkrásnějších ledovců na světě. Nachází se v nadmořské výšce 3 800–5 100 metrů. Po miliony let zůstával nedotčený, dokud ho v roce 1992 vědci neobjevili ukrytý pod sněhem pokrytými horami pomocí satelitu.

Nachází u řeky Chej-šuej v severozápadním Tibetu v provincii Se-čchuan jen asi 300 km od města Čcheng-tu.

„Všechny dosud uvažované metody by tání ledovce jen zpomalily. Pokud se planeta bude oteplovat i nadále, neexistuje momentálně způsob, jak ledovce jednou provždy ochránit,“ uvedl dvaatřicetiletý profesor Ču Pin z univerzity v Nan-ťingu, který expedici vedl.

Pokrytí ledovců několika vrstvami reflexních materiálů není žádnou novou myšlenkou. Například evropská lyžařská střediska už dvě desetiletí používají speciální bílé povlaky k udržení sněhové pokrývky. Čína však začala s těmito metodami experimentovat teprve nedávno. Zdá se ale, že od roku 2020 tání některých ledovců na území Číny přeci jen zpomalilo.

Rychlost tání je nižší

I předchozí studie potvrdily, že účinné materiály snížily rychlost tání sněhu a ledu o 50 až 70 procent. Někteří ale upozorňují na to, že pokrytí povrchu ledovců nejrůznějšími chemikáliemi nebo jinými částicemi mohou záporně ovlivnit místní ekosystémy a ohrozit kvalitu vody. Varují i před dalšími neočekávanými důsledky a dodávají, že přínosy jsou jen velmi limitované.

„Jde o dobré řešení, jak bojovat proti dopadům klimatických změn na místní úrovni. Skutečným cílem by ale měla být globální záchrana klimatu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg profesor Mathias Huss, který působí na univerzitě ve švýcarském Curychu.

Tibetská náhorní plošina přišla za posledních padesát let o 15 procent svých ledovců, a i většina dalších po celém světě rychle taje. Zvyšuje se hladina moří, města i vesnice čelí mnohem častějším záplavám i dalším extrémním jevům.

I kdyby se podařilo splnit současné klimatické cíle, hrozí, že i tak na konci tohoto století velká část ledovců už nebude. Například v Alpách podle odhadů zůstane jen zhruba polovina z nich.

Autor: