Invaze, kterou někteří po vzoru nedávných sociálních protestů označují "Occupy Obama", začala minulý týden, jakmile čínští uživatelé internetu zjistili, že služba Google+ je po několikaměsíčním blokování opět přístupná.
ČTĚTE TAKÉ: |
Záplava příspěvků v čínštině je tak velká, že vyvolala stížnosti některých amerických uživatelů. Někteří Číňané se prostě jen baví, žádají třeba o vydání pracovního povolení. Jiní vznášejí seriózní politické požadavky - chtějí například zrušení vlády komunistické strany nebo propuštění slepého disidenta Čchen Kuang-čchenga, který je v domácím vězení. "Pane prezidente, přejeme si americkou svobodu," vzkázal například Obamovi občan jménem Čang Mien.
Přestože čínská vláda nechává zámořské internetové kontakty monitorovat i blokovat, protože je považuje za podvratnické, je pro Číňany internet nejživější formou komunikace se světem. Mnozí Číňané sledovali loňské hnutí v USA Occupy Wall Street a přisvojili si jeho název i myšlenky. "My nemáme šanci okupovat svého prezidenta Chua.
On internet nenávidí a nemá účet na žádné sociální síti, takže okupovat můžeme jedině Obamu. Promiňte nám to," sděluje jeden z čínských uživatelů.