Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Čínská jízda Českem možná zpomalí. Obchody firmy CEFC se ještě můžou změnit

Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | foto: ČTK

PRAHA Otevřená náruč čínských firem přinese české ekonomice miliardy korun, hlásá především prezident Miloš Zeman v závěsu s vládou, nakloněnou pragmatickému vztahu s asijskou velmocí. Dokud ovšem nejsou miliardy na účtech, je jásot nad zhruba deseti miliardami investic, ohlášenými při poslední návštěvě českého prezidenta v Pekingu, předčasný.

V řadě případů totiž běží teprve hloubková kontrola stavu kupovaných firem, která může parametry plánovaných transakcí měnit.

Zatímco tedy včera byly dokončeny všechny náležitosti vstupu čínské investiční skupiny CEFC China Energy Company do skupiny Pivovary Lobkowicz, nadále běží takzvaná due dilligence, tedy podrobné zkoumání účetnictví a stavu ve firmách Empresa Media a Médea Group, v leteckém dopravci Travel Service nebo také u budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. A jejich výsledky mohou dle informací LN oznámené investice podstatně ovlivnit.

Dále ve středečních LN najdete:

  • ČSSD opět povolala Weinerta

PRAHA Před třemi lety přišel sociální demokrat Antonín Weinert o svou poslední politickou funkci. Jako místostarosta Prahy 10 skončil poté, co městská část za jeho vedení přišla o stamiliony korun svěřené s jeho požehnáním společnosti Key Investments. Pražská ČSSD na něj přesto nezapomněla.

Od dubna ho dosadila do představenstva Pražské plynárenské Holding, mateřské společnosti Pražské plynárenské, která je ve stoprocentním vlastnictví města. Weinert je ve firmě místopředsedou představenstva a má mimo jiné vliv na její obchodní strategii, předkládá koncepci dlouhodobých podnikatelských záměrů nebo navrhuje vydávání dluhopisů.

Byl to přitom právě Weinert, kdo připravoval smlouvy, na jejichž základě Praha 10 investovala do zřejmě bezcenných dluhopisů. V insolvenčním řízení proti Key Investments se nyní radnice dožaduje 216 milionů korun.

  • Když pan profesor píše romány

Na začátku října vyjde v nakladatelství Argo nový román Umberta Eca Nulté číslo – Numero zero. Eco se v něm vrací do svého oblíbeného prostředí – do redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola Lžimussoliniho, vražda papeže Jana Pavla II., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Knihu přeložila Anežka Charvátová, jež o ní ví nejvíc.

  • MEDICÍNA: Jak vybrat rádce pro hubnutí?

Máte pár kil navíc a chcete se jich zbavit? Stačí několik kliknutí a na internetu objevíte stovky „odborníků“, kteří o sobě tvrdí, že si s tím hravě poradí. Najít toho pravého je však obtížné.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...