Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB dala směnárně pokutu 300 000 korun za možný zavádějící způsob informování o kurzech

Ekonomika

  15:51
PRAHA - Společnost Stella trade, která v Praze provozuje několik směnáren, dostala od České národní banky (ČNB) pokutu 300 000 korun. Důvodem je způsob informování o nabízených kurzech, který mohl zákazníky svádět k domněnce, že pro ně platí výhodnější podmínky směny. Tím se společnost dopustila přestupku vůči zákonu o směnárenské činnosti, uvádí ČNB v pravomocnému rozhodnutí zveřejněném na svém webu.

Česká národní banka foto: Lidové noviny

Pobočky společnosti Stella trade v Řeznické, Jilské a Husitské ulici využívaly podle zjištění ČNB na přelomu let 2017 a 2018 ke zveřejnění údajů o kurzech obrazovky, na kterých byla vedle kurzovního lístku uvedena i výrazně výhodnější nabídka platná při výměně vyšších částek. Podle ČNB byly obě tabulky na monitoru umístěny tak, že zájemce o směnu mohl nabít dojmu, že pro něj platí výhodnější kurz.

Zvýhodněná nabídka byla navíc graficky výraznější než řádný kurzovní lístek. „Výraznější podbarvení v kombinaci s velikostí informace o poplatku a jeho problikáváním odvádělo pozornost zákazníků od směnných kurzů uvedených na kurzovním lístku k výhodnější nabídce směnných kurzů,“ konstatuje ČNB.

Centrální banka proto koncem letošního května zahájila se společností Stella trade správní řízení a uložila jí pokutu 300.000 Kč. Firma také musí zaplatit 1000 korun jako náhradu nákladů na přestupkové řízení. Proti pravomocnému rozhodnutí lze ještě podat rozklad k bankovní radě ČNB.

Autor:

Mohlo by vás zajímat