Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zemřel Kamil Janáček. Ekonom, bývalý člen bankovní rady ČNB a pedagog na VŠE

Kamil Janáček na snímku z roku 2010 foto: ČTK

Ve věku 80 let ve středu zemřel bývalý člen bankovní rady České národní banky Kamil Janáček. Před nástupem do centrální banky byl dlouholetým hlavním ekonomem Komerční banky. Pedagogicky působil na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. O jeho úmrtí ČNB informovala na webu.
  10:58

Členem bankovní rady ČNB byl Janáček od července 2010 do července 2016. Do funkce ho jmenoval prezident Václav Klaus. V centrální bance Janáček dohlížel na řadu odborných útvarů, mimo jiné na sekci měnovou a statistiky, sekci bankovních obchodů, samostatné odbory finanční stability a ekonomického výzkumu a další.

Janáček se narodil 14. června 1943 v Praze, kde vystudoval Fakultu obchodní VŠE. V letech 1964 až 1992 pracoval jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu Československé akademie věd.

Na přelomu let 1991 a 1992 působil Janáček na pozici poradce předsedy a posléze guvernéra tehdejší Státní banky československé. V roce 1992 se stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí. Od roku 1994 až do svého nástupu na post člena bankovní rady ČNB byl hlavním ekonomem Komerční banky.

Pedagogicky Janáček působil na Národohospodářské fakultě VŠE, kde byl také členem vědecké rady. Byl autorem či spoluautorem 25 knih, více než stovky výzkumných studií a mnoha odborných statí publikovaných v českém i zahraničním tisku.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...