Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB snížila sazby téměř na nulu, cena hypoték klesne ještě níž

Ekonomika

  14:16aktualizováno  18:33
PRAHA - Bankovní rada České národní banky překvapila investory, když snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jednání se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Banka zveřejnila rozhodnutí nezvykle o hodinu později.

"Musím říci, že nás trochu zdrželo, že jsme se rozhodli si nechat ještě udělat poslední revizi zákonných norem, a to jak pracují s nulou, nebo potenciálně velmi malým kladným číslem. Nakonec jsme se přiklonili k nule technické, to znamená, že jsme tam pro jistotu nechali pět bazických bodů," řekl novinářům guvernér ČNB Miroslav Singer.

Další snížení

ČNB

Centrální bankéři dnes snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta.

Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.

Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta.

Sazby bude centrální banka podle něj držet na této úrovni v delším horizontu, a to dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

"Snížení úrokových sazeb má z hlediska ekonomiky již minimální vliv. Pozornost trhů bude směřovat na slova členů ČNB, kteří již několikrát hovořili o možnosti použití nestandardních opatření, především devizových intervencí," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zajímavé tentokrát podle něj bylo, že ČNB v momentě plánovaného zveřejnění nastavení úrokových sazeb oznámila odklad rozhodnutí i tiskové konference o jednu hodinu. "To svědčí o tom, že rozhodování nebylo jednoduché," dodal.

Do snížení sazeb na úplnou nulu nebo do záporných hodnot se banka podle analytika Home Credit Michala Kozuba zřejmě nepustí.

"Práce s úrokovými sazbami pro tuto chvíli končí. Dnešní změna se projeví hlavně na sazbách hypoték, které by mohly klesnout o desetinu procentního bodu," uvedl.

Rostoucí daně brzdí ekonomiku

"Tímto krokem ČNB vyčerpala svůj úrokový kanál a z případných dalších kroků k uvolnění měnových podmínek potom přichází v úvahu například devizové intervence," míní Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Vládu nezvykle kritizoval člen bankovní rady Pavel Řežábek, jenž uvedl, že opatření kabinetu ke konsolidaci veřejných financí zčásti negují snahu ČNB o uvolnění měnových podmínek, když růst daní brzdí domácí poptávku, což napomáhá k prohloubení cyklického útlumu ekonomiky.

Situaci v ekonomice komplikuje také fakt, že se vládě kvůli vzpouře šesti poslanců ODS nepodařilo prosadit balík daňových opatření včetně zvýšení DPH, a kabinet tak musel z Poslanecké sněmovny stáhnout návrh státního rozpočtu na příští rok.

Ekonomika poroste pomalu

Česká národní banka také zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v příštím roce a očekává růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Předchozí odhady počítaly příští rok s růstem o 0,8 procenta. Pro letošní rok ČNB nadále počítá s poklesem ekonomiky na 0,9 procenta.

ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v říjnové prognóze zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl HDP klesnout podle ministerstva o jedno procento a příští rok růst o 0,7 procenta.

V Česku jsou nejlevnější peníze

Česká republika má jedny z nejnižších sazeb v regionu. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta.

Americký FED má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta, Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,25 procenta.

Autoři: , ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat