Výsledky společností si udržely vysoký standard a potvrzují tak nadále předpoklady o zlepšující se hospodářské situaci, které podpořili svým prohlášením i prezidenti dvanácti regionálních poboček americké centrální banky FED ve zprávě zvané Béžová kniha, která mapuje hospodářskou aktivitu v jednotlivých regionech.
Šéf dallaského FEDu Richard Fisher popsal situaci jako špatná ekonomická data, která se stávají "méně špatnými" a příští rok očekává růst hluboko pod potenciálem. Na druhou stranu Fisherův kolega z Atlanty poukázal na nebezpečí prudkého nárůstu nezaměstnanosti a jeho slova potvrdil vyšší počet nových žádostí o podporu.
Bankéři z Evropské centrální banky očekávají příští rok minimální růst a tento týden zdůraznili, že oživení bude významně záviset na stimulačních balíčcích. Rázně vkročila do debaty o hospodářském vývoji Čína, která reportovala růst o více než 8% a tím dala naději ostatním ekonomikám, že i jim významně pomůže ze svízelné situace.
Dobré výsledky ve výročí krachu
Vývoj na kapitálových trzích byl kolísavý a spíše za nízkých až podprůměrných objemů. V pondělí se evropské indexy dostaly na dvanáctiměsíční maxima, když rostly akcie napříč sektory. Pondělní růst a optimismus měl pikantní nádech, když se tak stalo ve výročí Černého pondělí, kdy 19.října 1987 poklesl index Dow Jones o 22% a zaznamenal tak největší denní pokles v historii.
Tento týden je vůbec bohatý na výročí – přesně před 80 lety nastal tentokrát Černý pátek, který odstartoval Velkou hospodářskou krizi, která svět dovedla až na prah 2. světové války. Nicméně situace se zdá být odlišnou a investoři vysílají signál, že jsou připraveni vytrvat ve svých pozicích.
Velmi pozitivně reagovali na dobré výsledky cyklických společností, jejichž hospodaření velmi závisí na fázi hospodářského cyklu. Příkladem je americký výrobce těžké stavební techniky Caterpillar, který svými úterními výsledky překonal odhady analytiků a navíc nabídl vylepšený výhled do příštího roku.
Dařilo se také technologickým titulům. Apple v úterý příjemně překvapil svými zisky, ke kterým mu pomohly vyšší prodeje iPhonů, a kupující následně poslali cenu akcie nad 200 dolarů a zároveň na nejvyšší historickou úroveň.
Finanční sektor byl rovněž bohatý na zprávy. Americká banka Morgan Stanley vykázala poprvé za 9 měsíců zisk a překonala odhady trhu, a tím se přiřadila po bok bank Goldman Sachs a JP Morgan z předchozího týdne. To německá jednička Deutsche Banksice ziskem 1,4 mld. euro překonala očekávání, ale investoří se kriticky dívali na fakt, že zisk významně ovlivnily daňové vratky a poslali akcie banky o 2,4% níže.
Invenstoři jsou stále opatrní
V záplavě pozitivních zpráv se ale našly i negativní momenty. V úterý vydalo americké ministerstvo obchodu zprávu, že počet nových domů byl v září nižší než čekal trh, a navíc index cen výrobců zaznamenal větší propad. Trh zareagoval poklesem a ukázalo se, že jakákoliv zpráva, která může ohrozit víru ve zlepšující se ekonomickou situaci vede investory k zavírání zisků.
To se potvrdilo i ve středu, kdy po poměrně pozitivním dni zpochybnili analytici kvalitu výsledků banky Wells Fargo a to vedlo k prudkému výprodeji v poslední půlhodině obchodování na amerických trzích. Celkově si indexy udržely své úrovně – Dow Jones se udržel nad hranicí 10000 bodů, zatímco široký index S&P 500 bojuje s úrovní 1100 bodů. V Evropě se německý DAX pohybuje kolem 5800 bodů a londýnský FTSE 100 nad 5200 body, když ani nepříjemné překvapení v podobě nečekaného kvartálního poklesu britského HDP nemělo větší vliv.
Slabý dolar vyzývá ke spekulacím
Evropské měně se podařilo překonat hranici 1,50 dolaru za euro a to vyvolalo úvahy o dalším možném oslabování americké měny. Objem, který do trhu vstoupil proti dolaru byl tak vysoký, že to může limitovat další větší spekulace na pokles. Na slabý dolar reagovaly ceny ropy, které navíc podporovány dobrými firemními výsledky překonaly hranici 80 dolarů za barel.
Příští týden bude dění na trhu určováno jak dalšími firemními reporty, tak významnými makroekonomickými daty. V eurozóně i v USA nás čekají ukazatele spotřebitelské důvěry, přičemž ve Spojených státech bude asi nejsledovanější výsledek vývoje HDP za 3.čtvrtletí, kdy se čeká poměrně významný nárůst oproti poklesu z minulého čtvrtletí.