Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co všechno zdraží v roce 2010? Hlavně benzin, alkohol a cigarety

Ekonomika

  7:00aktualizováno  1. ledna 2010 0:10
PRAHA - Přestat s kouřením a alkoholem bude jedním z nejvýnosnějších novoročních předsevzetí. Právě na konzumenty alkoholu a tabáku dopadne zdražování v příštím roce nejvíce. Ještě hůře dopadnou motoristé, kterým se pohonné hmoty prodraží asi o korunu za litr.
Peněženka - ilustrační foto.

Peněženka - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Všechna tato opatření mají jediný cíl: alespoň částečně zalepit stále větší díru ve státním rozpočtu. Jen za příští rok dosáhne deficit minimálně 163 miliard korun. Hlouběji do svých peněženek přitom sáhnou lidé, kteří využívají zboží, na které jsou uvaleny spotřební daně. Právě ty totiž v příštím roce vzrostou nejvýrazněji. Jde především o pohonné hmoty, cigarety, pivo, víno a tvrdý alkohol.

Kdo zaplatí více

Motoristé: litr benzinu a nafty podraží o 1 korunu, roční dálniční známka z 1000 na 1200 korun 
Kuřáci: krabička cigaret po vyprodání starých zásob bude dražší o 2,50 koruny
Pivaři: půl litru piva bude dražší zhruba o 50 haléřů
Konzumenti alkoholu: litr tvrdého alkoholu bude o 5 korun dražší
Všichni: sazba DPH vzroste z 9 na 10 procent (potraviny) a z 19 na 20 procent (většina zboží a služeb)

Na všechny Čechy ale od Nového roku čeká další změna, a to vyšší daň z přidané hodnoty (DPH). Ta vzroste o jedno procento jak v případě základní, tak i snížené sazby. Veškeré zboží a služby by tak mohly mírně podražit. Ekonomové to ale neočekávají.

Záleží totiž na obchodnících, zda jednoprocentní nárůst DPH promítnou do konečné ceny zboží a služeb, nebo nikoliv. "Například u potravin zdražení kvůli vyšší DPH moc neočekávám. Tvrdá konkurence na trhu to obchodníkům jednoduše nedovolí," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Podobně se vyjadřují i samotní obchodníci. "Zvýšení sazby DPH je jen minimální, takže na cenách zboží to zákazníci téměř nepoznají," uvedl například Petr Vyhnálek, jednatel sítě hypermarketů Globus. Ve většině případů mohou lidé očekávat zdražení méně než jedno procento. O to, co chybí do jednoho procenta, si obchodníci sníží svoji marži.

Zdraží benzin, cigarety a alkohol
Jiná situace bude v případě pohonných hmot a cigaret. "Plné promítnutí vyšších daní do cen čekáme u pohonných hmot a cigaret. U ostatního zboží a služeb očekáváme nižší zvýšení cen," uvedl Tomáš Holub z České národní banky.

V případě benzinu a nafty zvýší spotřební daně a DPH koncovou cenu pro zákazníky zhruba o jednu korunu na litr, krabička cigaret podraží asi o 2,50 koruny. Zhruba o padesát haléřů podraží také půllitr piva a o pět korun bude dražší litr tvrdého alkoholu.

Kdo tedy příliš nejezdí vozidlem a neholduje alkoholu ani cigaretám, ten se zásadního zvýšení životních nákladů v příštím roce obávat nemusí.

Podraží i regulované bydlení
Výjimkou jsou ale lidé, kteří stále bydlí v bytech s regulovaným nájmem. Podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj vzroste regulované nájemné příští rok v průměru o 17,3 procenta. O kolik to v konkrétní lokalitě bude, záleží na rozhodnutí obce.

"Konečné navýšení závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace," uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. V Česku je celkem zhruba 900 tisíc nájemních bytů. Z toho přibližně 700 tisíc má regulovaný nájem. Deregulace nájemného by přitom měla probíhat až do roku 2012.

S bydlením, v tomto případě ale s vlastním, je spojeno další zvýšení nákladů. A to z titulu zdvojnásobení daně z nemovitostí. Ta je přitom závislá na velikosti nemovitosti a lokalitě. Například za byt v osobním vlastnictví o rozloze okolo 60 metrů čtvrečních dnes lidé platí většinou 300 až 400 korun. Od příštího roku to bude dvakrát tolik. Vyšší sazba daně z nemovitostí má v příštím roce pomoci zlepšit hospodaření obecních a městských samospráv a snížit schodek v jejich rozpočtu.

Asi jedinou dobrou zprávou z hlediska nákladů na bydlení je avizované mírné snížení cen za plyn a elektřinu v příštím roce.

Novoroční novinky na silnicích
Zdražuje se roční dálniční známka z 1000 na 1200 korun. Rozšiřuje se seznam zpoplatněných úseků dálnic a rychlostních komunikací. Platit se bude například za jižní část pražského okruhu. Ta má být dokončena v příštím roce a spojí dálnici D1 s plzeňskou autostrádou D5, karlovarskou R6 a chomutovskou R7 (trasa úseku: Modletice–Jesenice– Písnice–Lahovice–Radotín–Lochkov).

Řízení bez řidičského oprávnění přestává být trestným činem. Nově bude jen přestupkem. Zůstává pokuta až 50 tisíc korun a 7 bodů. Zvyšuje se trest za maření úředního rozhodnutí (například jízda během zákazu řízení). Trest může nově dosáhnout až 3 let vězení. Nyní jsou to maximálně dva roky. Rozšiřuje se mýtné i na menší nákladní vozy (3,5 až 12 tun). Začíná poslední rok na výměnu řidičských průkazů, vydaných v letech 1994 až 2000. Do konce roku 2010 je potřeba vyměnit ještě zhruba milion řidičáků. V pátek mezi 15. až 21. hodinou se zvyšuje cena mýtného o 50 procent. Od nového roku se také spouští mýtné na Slovensku.

Nezaměstnanost poroste
Více než zdražení pohonných hmot, alkoholu či cigaret či nepatrné zvýšení DPH ale Čechy bude v následujícím roce trápit rostoucí nezaměstnanost. Právě ztráta práce působí lidem nesrovnatelně větší potíže než zdražování zboží a služeb. Již nyní je bez práce více než půl milionu lidí a toto číslo v příštím roce ještě významně poroste.

"Nezaměstnanost v české ekonomice narůstá už více než rok a obrat k lepšímu zůstává zatím stále v nedohlednu. Na přelomu roku s největší pravděpodobností prolomí hranici devíti procent a dále poroste," upozornil Petr Dufek, analytik ČSOB. Kulminovat by nezaměstnanost mohla podle něj teprve ve druhé polovině příštího roku, a to pod hranicí deseti procent. "V tu dobu by se i na trhu práce mohly projevovat první známky oživení české ekonomiky," dodal Dufek.

Ekonomové ale nevylučují ani překonání desetiprocentní hranice nezaměstnanosti. Kvůli zvyšujícímu se počtu lidí bez práce ani nelze očekávat nějaký významnější nárůst platů. Pokud vůbec firmy platy zaměstnanců v příštím roce zvýší, tak jen o jednotky procent.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!