Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Další banka v problémech. Akcie Credit Suisse padly na rekordní minimum

Sídlo švýcarské banky Credit Suisse v Lucernu (5. února 2020) foto: Reuters

Akcie švýcarské Credit Suisse klesly během dne na rekordní minimum. Největší investor Saudi National Bank vyloučil další finanční pomoc. Evropské akcie zareagovaly poklesem, s některými bankovními tituly muselo být přerušeno obchodování.
  13:22aktualizováno  17:19

Šéf saúdskoarabského finančního ústavu Saudi National Bank (SNB) Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB už nemůže kupovat žádné další akcie Credit Suisse, protože jí v tom brání regulační překážky.

Dostala by se totiž se svým podílem v bance nad deset procent. Credit Suisse má dlouhodobé problémy a Saúdové jí dosud pomáhali právě tím, že nakupovali její akcie. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii a největším akcionářem Credit Suisse.

„Nemůžeme, protože bychom se dostali nad deset procent. Je to regulatorní záležitost,“ řekl Chudajrí k případným dalším nákupům akcií švýcarské banky. Data společnosti Refinitiv ukazují, že SNB drží v Credit Suisse 9,88 procenta. Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku.

Vývoj hodnoty akcií Credit Suisse

Akcie Credit Suisse odpoledne ztrácely asi třicet procent a dostaly se na rekordní minimum kolem 1,56 franku za kus. Posléze část ztrát smazaly a před koncem obchodování odepisovaly přes 15 procent.

V jednu chvíli s nimi muselo být přerušeno obchodování, podobně jako s akciemi francouzské banky Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, a také s akciemi několika italských bank, napsal server finanční televize CNBC.

Akciové trhy jsou od konce minulého týdne značně rozkolísané v důsledku pádu amerických finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americké úřady je uzavřely a i když přes víkend zorganizovaly podporu střadatelům, kteří tak mají ke svým vkladům přístup, nervozita na trzích přetrvává.

Ztrácí i koruna a ropa

Obavy o další osud Credit Suisse rozkolísaly i kurz české měny. Ta se podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy poprvé za uplynulého takřka půldruhého měsíce vrátila kolem poledne nad úroveň 24 korun za euro.

„Obavy z pádu švýcarské banky vedou investory k tomu, že se zbavují aktiv, která v nastalé situaci vnímají jako rizikovější, mezi něž patří i česká koruna. Zbavují se také akcií tuzemských bank. Ty proto na pražské burze citelně ztrácejí. Akcie Erste Bank ztrácejí takřka pět procent,“ uvedl Kovanda.

Rozkolísaný den koruna zakončila pádem o dvacetník na 24,02 Kč za euro. Vůči dolaru si pohoršila o téměř 60 haléřů na 22,80 Kč.

Euro k dolaru odepisovalo necelá dvě procenta na 1,0523 dolaru. Libra k dolaru ve stejnou dobu klesala o 1,1 procenta. Naopak kurz americké měny ke švýcarskému franku stoupal o 1,1 procenta na 0,9243 franku.

Pražská burza klesla o 3,18 procenta na 1312,14 bodu, když ztrácela většina titulů.

Na nejnižší úrovně za rok a čtvrt sestoupila i ropa. V jednu chvíli cena padla až na 74,01 dolaru za barel, nejníže od prosince 2021.

Největší ztráta za více než dekádu

Již počátkem února Credit Suisse uvedla, že za za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy švýcarských franků (177,6 miliardy korun) z 1,65 miliardy franků předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.

Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Banku od posledního čtvrtletí loňského roku sužuje odliv hotovosti klientů. V posledních třech měsících loňského roku klienti odčerpali více než 110 miliard CHF. Dnes banka dodala, že výběry pokračují nadále, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů.

Generální ředitel Ulrich Körner se snaží o komplexní restrukturalizaci s cílem vrátit banku k zisku. Nyní hrozí, že celý proces ohrozí širší výprodej ve finančním sektoru v souvislosti s bankrotem americké Silicon Valley Bank (SVB).

13. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat