Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Credit Suisse si půjčí miliardy švýcarských franků, akcie vystřelily vzhůru

Credit Suisse foto: Reuters

Švýcarská banka Credit Suisse, která se dostala do potíží, posílí svou likviditu. Od švýcarské centrální banky si půjčí až 50 miliard švýcarských franků (asi 1,2 bilionu korun). Akcie Credit Suisse zahájily obchodování růstem o 30 procent. Díky tomu zpevňují i velké evropské burzy.
  6:37aktualizováno  13:50

Centrální banka slíbenou pomoc později potvrdila. Švýcarská vláda svolala na dnešek mimořádné zasedání, na kterém se chce věnovat právě situaci kolem Credit Suisse. Podle agentury AFP ale není jasné, zda přijme nějaká rozhodnutí.

O tom, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“, informovaly zdejší finanční instituce už ve středu. Uvedly také, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“. „V rámci svého zákonného mandátu může švýcarská národní banka poskytnout domácí bance likviditu výměnou za záruky,“ uvedla později centrální banka.

Považujete za správné, že úřady pomáhají bankám v nesnázích?

Ano168
Ne552

Sociálnědemokratická strana Švýcarska (SPS) požaduje vyvození zodpovědnosti pro ty, kteří mají stav banky na svědomí. Strana také žádá, aby se v Credit Suisse nevyplácely žádné bonusy, dokud banka půjčku nesplatí.

Někteří analytici mají za to, že pomoc centrální banky nebude k uklidnění investorů stačit, uvedla agentura Reuters. Jednou z možností, jak posílit důvěru trhu, by mohlo být získání podpory strategických investorů, mezi něž se mimo jiné řadí investiční fond Qatar Investment Authority či saúdský konglomerát Oyalan Group.

Vývoj hodnoty akcií Credit Suisse ve švýcarských francích (16. března 2023)

Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 procent. Její největší investor, kterým je finanční ústav Saudi National Bank, už totiž kvůli regulačním překážkám nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. Měl by v ní totiž už více než desetiprocentní podíl.

Díky pomoci od centrální banky dnes akcie Credit Suisse prudce zpevňují, po ranním vzestupu o více než 30 procent po poledni vykazovaly růst skoro o 25 procent. Za poslední rok akcie banky ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,70 franku.

Saúdové pomoci nemohli

Důvodem propadu akcií bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii.

Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,7 švýcarského franku.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.

Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat