Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA povede Moreels, Dvořák se stane šéfem holdingu

Ekonomika

  11:56aktualizováno  13:59
PRAHA - Český Aeroholding, do nějž stát vloží do konce roku 2012 akcie Českých aerolinií (ČSA) a Letiště Praha, povede od 1. listopadu Miroslav Dvořák. Vznik holdingu dnes povolil antimonopolní úřad. Ke stejnému datu rovněž rezignuje na funkce ředitele Letiště Praha a prezidenta Českých aerolinií (ČSA).

Uvedly to mluvčí Letiště Praha a ČSA Michaela Lagronová a Hana Hejsková.

Prezidentem Českých aerolinií stane Philippe Moreels, dosavadní předseda představenstva společnosti. Ve funkci vystřídá právě Dvořáka. Ten však ČSA neopouští, na jejich činnost bude nadále dohlížet z postu předsedy dozorčí rady této společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Mimořádná valná hromada Českých aerolinií dnes zároveň odsouhlasila záměr převést 100 % podílů Českých aerolinií v jejich dceřiných společnostech do Českého aeroholdingu. Jedná se o další krok, kterým se Český aeroholding přiblíží ke své plánované struktuře.

O DVOŘÁKOVI VÍCE:

"Mou rolí v nové funkci mateřské společnosti Český Aeroholding bude především koordinovat, finančně řídit a realizovat synergie uvnitř celé skupiny," prohlásil jedenačtyřicetiletý Dvořák, který je od března i předsedou představenstva Českého Aeroholdingu. První listopadový den také vystřídá v čele dozorčí rady ČSA Michala Mejstříka.

Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák na nedatovaném archivním snímku.

Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák na nedatovaném archivním snímku.

S Dvořákem do aeroholdingu přejde podle mluvčích i jeho manažerský tým. Petr Vlasák bude vrchním ředitelem pro finance a řízení lidských zdrojů, Marta Guthová nastoupí do pozice vrchní ředitelky pro centrální nákup, prodej a marketing a Josef Adam se stane vrchním ředitelem pro ICT a právní záležitosti. Zmíněná trojice současně opustí svá dosavadní místa v ČSA a ve firmě Letiště Praha.

Český Aeroholding

Český Aeroholding v konečné podobě má mít sedm dceřiných společností a vlastní kapitál 30 miliard korun. Cestu k jeho vzniku otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou obchodně samostatné.

Vznik Českého aeroholdingu povolil ÚOHS

Vznik Českého aeroholdingu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže fúzi se závazky, sdělil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Jejich konkrétní znění neuvedl s odkazem na obchodní tajemství. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

"Závazky jsme zvolili po velmi důkladném zvážení případu," řekl Rafaj. Podle něj byl případ jedním z nejnáročnějších, které úřad letos vedl. Správní řízení úřad zahájil v květnu. V pětiměsíční lhůtě řeší tyto případy pouze ojediněle, letos to bylo poprvé. Loni se protáhlo posuzování dvou fúzí - UPC/Sloane Park a Eurovia/Tarmac. Obě úřad povolil, Eurovia musela odprodat několik kamenolomů.

Do Českého aeroholdingu chce stát do konce roku 2012 vložit akcie ČSA a Letiště Praha. Návrh na povolení spojení podal Český aeroholding v polovině května. Podle informací zveřejněných na webu ÚOHS má získat možnost přímo kontrolovat ČSA, Letiště Praha a dále společnosti HOLIDAYS Czech Airlines, a.s., Czech Airlines Handling, a.s., ICzech Airlines Technics, a.s., Czech Airlines Landing Gears, s.r.o., CSA Services, s.r.o. a Realitní developerská, a.s.

ÚOHS ve správním řízení posuzoval oblast pravidelné i nepravidelné letecké přepravy lidí, leteckého provozu a managementu pro cestující a náklad a poskytování souvisejících služeb a v oblasti údržby, oprav a generálních oprav letecké techniky.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat