Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD: Pravdu o škrtech vám řekneme až po volbách

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Příznivce sociálních demokratů čeká nepříjemné povolební procitnutí. Místo slibovaných vyšších sociálních dávek, novomanželských půjček a nových bytů se dočkají utahování opasků.

Paroubek na jednom z mnoha billboardů foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jiří Paroubek navzdory obřím rozpočtovým schodkům stále opakuje, že nebude "šetřit na lidech, ale na provozu státu". To jsou ale velmi nejisté úspory. ČSSD dobře ví, že bude muset přijít s tvrdým šetřením.

"Heleďte, konkrétní rozpočtové škrty přece každá vláda předloží v srpnu 2010," řekl v rozhovoru pro LN ekonomický expert strany Jan Mládek. "Věrohodnost každé politické strany je v tom, do jaké míry se odchyluje v tom, co říká teď, a co bude říkat po volbách."

Sám šéf ČSSD Paroubek zatím nic přiznávat nechce: "Tak uvažuje naše národohospodářská komise. Já takto neuvažuji," řekl LN.

Sociální demokraté přitom zatím oficiálně tvrdí, že peníze na snížení schodku získají kromě vyšších daní od bohatých a firem také šetřením ve veřejné správě a omezením korupce. Miliardy si slibují od registrů veřejných zakázek nebo personálních auditů na ministerstvech.

"To jsou ale virtuální úspory," upozorňuje ministr financí Eduard Janota. Stát ušetřit může, ale taky nemusí. Rozhodně nemá jistotu, že se to podaří za rok.

Stejně jako Janota to vidí investoři, kteří kupují vládní dluhopisy. "Žádají se jasné a reálné úspory, na které je možné se spolehnout. Ne vize a přání," říká Morritz Kraemer, výkonný ředitel ratingové agentury Standard & Poor’s. Mládek přiznává, že sociální demokraté to moc dobře vědí, a pokud by vládli, budou se podle toho chovat.

Ještě před volbami tak odhalují, že před svými voliči skrývají skutečné plány. Pokračují tak v tradici, kterou odstartoval Vladimír Špidla v roce 2002.

Na dotazy, z čeho zaplatí všechny své sliby o příspěvcích na pastelky a 50 tisících do kolébky pro novorozence, odpovídal proslulým: "Zdroje tu jsou." Po příchodu do vlády přiznal, že zdroje nejsou.

Více o plánech ČSSD a rozhovor s Janem Mládkem najdete v sobotních LN

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat