Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reportéři: Bartoška školí Voříškovou, jak být dobrou novinářkou

Média

  6:00
PRAHA - Česká televize (ČT) začala natáčet třídílný televizní film Reportéři a ti druzí, který režíruje Dan Svátek podle scénáře novináře Josefa Klímy. V hlavních rolích se představí Jiří Bartoška a Tereza Voříšková.

Organizátor festivalu Jiří Bartoška. foto: MAFRA: Lenka Hatašová

Voříšková hraje dvacetiletou Hedviku, která se chce stát novinářkou. Po přijetí do vydavatelství je přidělena ke zkušenému reportérovi Vlachovi v podání Bartošky. "Ten ´hulí jak fabrika´, počítače považuje za nutné zlo, jezdí ve staré ´kraksně´, žije v paralelním vztahu s manželkou a milenkou, ale jinak je poctivý až k sebezničení," uvedla kreativní producentka a dramaturgyně filmu Marča Arichteva.

Töpfer jako šéfredaktor

Klíma podle ní vybral pro televizní cyklus jeden z nejpozoruhodnějších osudů, s nimiž se jako dlouholetý novinář setkal. Ve filmu si zahrají také Tomáš Töpfer v roli rozvážného šéfredaktora a Jan Plouhar jako fotoreportér.

S tím, jak veřejnost postupně ztrácí důvěru ve státní instituce i politiky, sílí podle Klímy tlak na novináře, aby nebyli jen kronikáři událostí, ale také jejich hybateli, a tím suplovali nedostatečnou práci policie a justice. "Nese to s sebou základní etické otázky, například zda má novinář opouštět svou pozici nezúčastněného pozorovatele, kterým se v Reportérech chceme věnovat," uvedl Klíma.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat