Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Návrat čínských turistů do Česka potrvá roky, Peking se zrušením zákazu otálel

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Návrat čínských turistů do České republiky bude v souvislosti se zrušením zákazu skupinových zájezdů, který Čína ve čtvrtek oznámila pro dalších 78 zemí, trvat nejméně tři roky. Kvůli dobrým vztahům s Tchaj-wanem podle CzechTourismu Česko na zrušení zákazu čekalo dlouho.
  14:54

V roce 2019 před koronavirovou pandemií do Česka přijelo 609 tisíc turistů z Číny, zhruba 70 procent z nich bylo součástí skupinových zájezdů pořádaných cestovními kancelářemi. V Česku průměrně strávili 2,5 dne a nejčastěji navštěvovali Prahu, Jihočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj, uvedla mluvčí státní agentury CzechTourism Štěpánka Filipová.

Číňané podle ní patří mezi nejbonitnější turisty, za osobu a den v Česku před covidem utratili přibližně 4600 korun. V tuzemsku Číňané vyhledávali historické památky nebo gastronomické zážitky, jejich oblíbenou činností bylo také nakupování, doplnila Filipová.

„V covidových letech počet čínských turistů v Česku klesl na desítky tisíc, což mohli být spíše rezidenti a jejich příbuzní, z Číny se jezdit nemohlo a nebylo jak,“ řekla Filipová. V seznamu 78 zemí, do kterých Čína ve čtvrtek zrušila zákaz skupinových zájezdů, jsou vedle Česka také Spojené státy, Japonsko, Austrálie nebo Slovensko. V prvním čtvrtletí tohoto roku Čína umožnila skupinové zájezdy do 60 států.

„My jsme byli na chvostu a dlouho jsme čekali, protože máme s Čínou nyní komplikované vztahy, respektive máme dobré vztahy s Tchaj-wanem,“ řekla Filipová.

Skupinové zájezdy Číňané podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka vyhledávají především kvůli jazykové bariéře. V Česku často volí luxusnější hotely. „Co se týká preferencí na pokojích, tak raději bydlí ve vyšších patrech s výhledem. Na pokoji by neměla chybět varná konvice pro přípravu tradičního čaje, který si často vozí s sebou,“ uvedl.

Agentura CzechTourism své aktivity v Číně v roce 2020 omezila, nyní je chce plně obnovit. „První větší aktivita CzechTourism v Číně bude mezi 12. a 14. zářím účast na cestovatelském veletrhu ITB China v rámci stánku Visit Europe, kde bude dalších 12 evropských zemí,“ uvedla mluvčí. Důležité je podle ní také usilovat o to, aby Číňané v Česku trávili více dní nebo pro ně byla atraktivní i jiná tuzemská místa.

Pomoci vrátit čínské turisty do Česka by měly dále přímé letecky linky. „S Letištěm Praha se bude spolupracovat na návratu alespoň jedné přímé linky, ideálně dvou, z Pekingu a Šanghaje,“ dodala Filipová.

Podobně jako v případě Američanů se ale podle ředitele cestovatelského portálu Slevomat.cz Ladislava Veselého může stát to, že Číňané budou Českou republiku vnímat jako zemi, která je blízko válce na Ukrajině, a zájezdům se tak vyhýbat. Proto bude jejich návrat spíše pozvolný, řekl.

Případné vyšší počty čínských turistů v Česku budou mít podle ředitele obchodní strategie hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Jiřího Fontany výrazný dopad na cenovou politiku hotelů. Doplnil, že v roce 2019 hotely Orea přivítaly 20 až 25 skupinových zájezdů z Číny týdně.

V roce 2019 byla Čína největším trhem výjezdového cestovního ruchu na světě. Absence čínských turistů od vypuknutí pandemie způsobila finanční potíže mnoha podnikům závislým na cestovním ruchu po celém světě.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...